Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło


Skrzydlata Polska - 09/2007

  Temat numeru: Lotnictwo Wojskowe

 • Defilada

  Z okazji Święta Wojska Polskiego oraz dla uczczenia 87 rocznicy Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia, decyzją ministra obrony narodowej, odbyła się w Warszawie defilada wojskowa. Alejami Ujazdowskimi przemaszerowało około 1000 żołnierzy, przejechały również samobieżne zestawy rakietowe, wozy opancerzone oraz czołgi. W pokazie wyposażenia wojskowego nie zabrakło również akcentów lotniczych. Nad głowami licznie zgromadzonej publiczności przeleciały śmigłowce lotnictwa Wojsk Lądowych oraz Marynarki Wojennej, a także samoloty Sił Powietrznych.

 • Od wydawcy

  Z lotu po kraju

  Z lotu po świecie

  Transport lotniczy

 • Tańsze loty przez Syberię

  Wkrótce, trwający ponad 20 lat, konflikt interesów między państwami członkowskimi UE a Federacją Rosyjską w sprawie przelotów nad Syberią zostanie całkowicie rozwiązany. Pobieranie przez Rosję haraczy od europejskich przewoźników lotniczych, za sam fakt wyboru trasy przez jej obszar, będzie już tylko koszmarem z przeszłości. Od września tego roku zaczną tanieć bilety do państw Azji Wschodniej.

 • Nowy terminal w Pyrzowicach

  30 lipca odbyło się uroczyste otwarcie nowego terminalu pasażerskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Jego budowa i wyposażenie kosztowały ok. 80 mln zł. Dzięki inwestycji ogólna powierzchnia terminalu lotniska wzrosła trzykrotnie, a przepustowość portu – ponad dwukrotnie. Potencjalne potrzeby są jednak większe, dlatego już w przyszłym roku ruszą przygotowania do budowy nowego terminalu. Impreza miała jedynie charakter oficjalny, bowiem terminal działa już od 9 lipca.

 • Lotnictwo wojskowe

 • Rumuńskie Lancery na Okęciu

  30 lipca br., warszawskie lotnisko im. Fryderyka Chopina, na krótko zmieniło swój charakter komunikacyjnego portu lotniczego. Stało się to za sprawą pięciu wojskowych samolotów Rumuńskich Sił Powietrznych. Odwiedziny wojskowych statków powietrznych nie są na Okęciu rzadkością, skąd więc ta sensacja?

 • Z wiatrem w zawody

 • Europejski medal

  Po raz siódmy odbyły się Mistrzostwa Europejskiej Federacji Spadochronowej (UEP). Tradycyjnie odbywają się one w różnych krajach, z których związki spadochroniarzy należą do UEP. Tym razem zorganizowane zostały w Altenstadt (Niemcy), w dniach 12–16 lipca.

 • Brąz Joanny

  W Romorantin we Francji odbyły się IV Szybowcowe Mistrzostwa Świata Kobiet w klasach: klubowej, standard i 15-metrowej. We wszystkich klasach rozegrano po 9 konkurencji. Z 5 reprezentantek Polski najlepszy rezultat – brązowy medal w klasie standard – uzyskała startująca szybowcem LS 8, pilotka samolotów komunikacyjnych PLL LOT, Joanna Biedermann z Aeroklubu Grudziądzkiego. Z brązową medalistką mistrzostw świata rozmawia Mariusz Kłosowski.

 • Mistrzostwa Polski i Czech

  Tegoroczne XVIII Mikrolotowe Mistrzostwa Polski odbyły się w Trzebiczu Nowym k. Drezdenka. Dopisała pogoda, a zaangażowanie i wysiłek gospodarzy były imponujące. Był to w istocie wielki, kilkudniowy festyn lotniczy, z udziałem tysięcy gości.

 • Modelarstwo

 • Fascynujące skrzydełka

  Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI od szeregu już lat nie panuje nad niczym nieograniczonym rozwojem technologicznym w wielu klasach modeli latających. Skutkiem tego modele stają się coraz bardziej kosztowne i coraz mniej modelarzy stać jest na uprawianie modelarstwa lotniczego na poziomie międzynarodowym.

 • Wokół lotniska

  Klub 1:72

 • Startowałem w Monza

  Monza, lombardzkie miasto położone 12 km na północ od Mediolanu, słynie głównie z Autodromo Nazionale di Monza, najszybszego toru wyścigowego Formuły 1, zbudowanego w 1922. Po ubiegłorocznym wyścigu na tym torze na podium stanął pierwszy Polak w historii Formuły 1 – Robert Kubica. Kilka kilometrów od la Pista Magica (tak Włosi nazywają swój tor wyścigowy), na obrzeżach pięknego Parco Monza w osiemnastowiecznym pałacu Villa Reale di Monza (zbudowanym przez słynnego architekta Giuseppe Piermarini na polecenie Wielkiej Księżnej Marii Teresy) odbył się 15–16 czerwca konkurs modelarski – Mostra Concorso Modellismo Statico – Monza Models 2007.

 • Z kart historii

 • Pamiętnik z Kampanii Wrześniowej cz. I

  Wacław Oyrzanowski, urodził się 18 września 1903. W czerwcu 1920 jako gimnazjalista zgłosił się do WP. Następnie od grudnia 1923 służył w 1 Pułku Lotniczym w Warszawie, w personelu technicznym 14 Eskadry Lotniczej, 212 Eskadry Bombowej i 216 Eskadry Bombowej. W latach 1926–1927 odbył kurs pilotażu w Centralnej Szkole Podoficerów Pilotów w Bydgoszczy, po czym powrócił do 1 Pułku Lotniczego. Brał udział w kampanii 1939 jako szef mechaników 16(216) Eskadry Bombowej w składzie Brygady Bombowej.

 • Wizyta szkockich kadetów

  1333 Squadron Air Training Corps (1333 Dywizjon Korpusu Szkolenia Lotniczego) jest jednostką grupującą kadetów lotniczych (młodzież w wieku gimnazjalnym i licealnym) z tej części Szkocji. W ramach zajęć w dywizjonie przechodzą oni podstawowe przysposobienie ogólnowojskowe, połączone z wychowaniem historyczno-patriotycznym. W ostatnim roku, w ramach projektu edukacyjnego, kadeci prowadzili badania biografii tych polskich lotników. Nawiązano w związku z tym kontakt z ambasadą RP w Londynie. Ukoronowaniem projektu była wizyta kadetów w Polsce, na zaproszenie Sił Powietrznych RP, w dniach 19–26 czerwca.

 • Astronautyka

 • Wycieczka w kosmos

  Targi na Le Bourget w Paryżu od lat mają opinię najważniejszego i najbardziej prestiżowego wydarzenia w świecie lotniczym. Po raz pierwszy wystawa aeronautyczna odbyła się w 1909 – można było na niej obejrzeć same nowości ówczesnego lotnictwa jak balony, pierwsze samoloty i silniki. Zjeżdżali się zagraniczni goście, aby obejrzeć prezentowane tu nowoczesne wynalazki. Wraz z rozwojem technologii kosmicznych targi stały się również znaczącą imprezą w dziedzinie kosmonautyki. Dlatego, jako grupa młodych, żądnych wiedzy przyszłych inżynierów, a obecnych studentów wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej postanowiliśmy tam pojechać i wszystko dokładnie obejrzeć. Dzięki przychylności dziekana, prof. Krzysztofa Kędziora, nasze marzenia mogły się ziścić. To, co zobaczyliśmy, przerosło nasze najśmielsze oczekiwania.

 • Krakowskie święto lotnictwa

  W ostatni czerwcowy weekend w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyła się czwarta już edycja Małopolskiego Pikniku Lotniczego. W tym roku na krakowskim niebie podziwiać można było takie sławy akrobacji lotniczej jak Peter Besenyei z Węgier i Ali Öztürk z Turcji. Sensacją był też pokaz węgierskiego Lisunowa Li-2.

 • LOT Nowiny

  Nasze trasy

  Recenzje

  Listy

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.