Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.Broń i Amunicja - 11/2015

  Od redakcji

 • Listopad – niebezpieczna dla Polaków pora…
 • Wypełniamy powietrzem czasze spadochronów

  Piknik Spadochroniarski to cykliczne wydarzenie przeznaczone przede wszystkim dla weteranów i żołnierzy elitarnych jednostek WP, ale też kolekcjonerów, rekonstruktorów, uczniów klas o profilu wojskowym i tych wszystkich, których sercu jest bliska czasza spadochronu, etos i tradycje spadochroniarstwa wojskowego

 • Hajda do Koevoet!

  W połowie lat 1980. w Afryce Południowo-Zachodniej (dzisiaj Namibia), znajdującej się wówczas pod administracją RPA, miały miejsce coraz częstsze ataki na przywódców plemiennych, szefów klanów, przedstawicieli władz, inteligencję, a nawet drobnych sklepikarzy. Aby zapewnić im ochronę powstały ochotnicze formacje SWA Police.

 • Snajperzy sieją strach

  Rozmowa z Brandonem Webbem - współtwórcą nowatorskiego systemu szkolenia snajperów Navy SEAL

 • Od Emiratu Kaukaskiego do Państwa Islamskiego

  Do dzisiaj niewiele wiadomo, co wydarzyło się na granicy Gruzji i Dagestanu latem 2012. 28 sierpnia media gruzińskie poinformowały, że 5 mężczyzn z wioski w pobliżu granicy rosyjskiej zostało uprowadzonych przez grupę 20 niezidentyfikowanych bojowników. Jeszcze tego samego dnia intruzi zwolnili zakładników, ale wcale nie poprawiło to ich położenia.

 • Pierwsza linia

  Nazwaliśmy go Jackie. Jackie Chan. W sumie, jakoś tak przypadkowo. Najważniejsze było, aby nie mrugać, nie chrząkać, czy nie pokazywać go paluchem. Tak oto, korespondent z Chin stał się Dżekim. Do wyboru był jeszcze Bruce Lee, ale stanęło na Chanie. Przynajmniej, na okres naszego pobytu na froncie, na wschodzie Ukrainy.

 • Ukraińska Gwardia Narodowa

  Narodowa Gwardia Ukrainy została odtworzona na podstawie aktu prawnego z 13 marca 2014. Odtworzona, bowiem Ukraina miała już Gwardię Narodową, którą powołano na bazie Wojsk Wewnętrznych Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i funkcjonowała w latach 1991-2000. W 2000 została zlikwidowana, a jej zadania przejęły Wojska Wewnętrzne MSW, które w trakcie rewolucji na Majdanie broniły reżimu.

 • Rosyjskie siły specjalnego przeznaczenia

  Gdy mowa o rosyjskich (radzieckich) jednostkach specjalnych, wielu używa akronimu specnaz. Pojęcie to do obiegu wprowadziła lektura książek Wiktora Suworowa (Riezuna). Przedstawił on świadomie zniekształcony obraz radzieckich jednostek i związków specjalnego przeznaczenia armii i floty, ale spopularyzował pojęcie specnaz.

 • Operacja Litani

  W listopadzie 1977 prezydent Egiptu Anwar al-Sadat, jako pierwszy przywódca państwa arabskiego, złożył oficjalną wizytę w Izraelu. W swym przemówieniu w Knesecie wezwał Izrael do całkowitego wycofania swoich wojsk z terenów okupowanych i podjęcia negocjacji z sąsiadami. Stwierdził, że Żydzi pod pewnymi warunkami będą mogli żyć na Bliskim Wschodzie zupełnie bezpiecznie, gdy sytuacja ulegnie normalizacji.

 • 1st Special Service Force Czarne Diabły

  The First Special Service Force (FSSF) – Diabelska Brygada, której żołnierze byli nazywani Czarnymi Diabłami, to jedna z wielu mało znanych jednostek specjalnych uczestniczących w II wojnie. Ta kanadyjsko-amerykańska formacja nie zostałaby prawdopodobnie utworzona, gdyby nie pomysł pewnego brytyjskiego ekscentryka i wizjonera – niekonwencjonalnie myślącego naukowca, Geoffrey’a Pyke’a z Dowództwa Operacji Połączonych.

 • Nowe, wspaniałe wojsko

  Wielka Wojna od trzech lat toczyła się na pełnych obrotach, a 1917 stanowił kulminację zmian w sposobie prowadzenia działań na froncie zachodnim. Armia niemiecka z brutalną konsekwencją wprowadziła w życie innowacje, o jakich nie słyszano trzy lata wcześniej.

 • Stary M1917; klasa i precyzja

  Przed I wojną światową – dokładnie od 1910 – decydenci wojskowi z Wielkiej Brytanii szykowali następcę Lee-Enfielda No 1 Mk III. Podstawowe założenie było szczytne – poprawa celności na bliskich dystansach.

 • Jugosłowiańskie środki dywersji podwodnej

  Przez cały właściwie powojenny okres istnienia Republiki Jugosławii jej wojskowość była podporządkowana koncepcji Narodowej Obrony Totalnej sięgającej korzeniami wojennych doświadczeń partyzanckich. Początkowo, jej ostrze wymierzone było w Brytyjczyków i w Amerykanów, ale po rozbracie sowiecko-jugosłowiańskim w 1948 głównym potencjalnym przeciwnikiem władz w Belgradzie stała się Moskwa.

 • Marszałek z własnego nadania

  W polskiej wyobraźni społecznej, nieistniejące już państwo noszące nazwę Jugosławii, budzi trzy podstawowe skojarzenia. Pierwsze, związane jest z kadrami filmu Jak rozpętałem II wojnę światową. Drugie, to wyidealizowany obraz Jugosławii lat 1970. i 1980. Trzecie, wiąże się z krwawymi latami rozpadu wielonarodowej federacji. Poza tymi stereotypami wiedza o Jugosławii jest bardziej niż skromna.


Uwaga: Wydania elektroniczne (wydania online) do poprawnego wyświetlania wymagają zaktualizowanej nowoczesnej przeglądarki internetowej. Jeśli twoja przeglądarka nie jest aktualizowana nie będziesz w stanie uruchomić wydań elektronicznych.
Drukuj Góra