Piknik Spadochroniarski to cykliczne wydarzenie przeznaczone przede wszystkim dla weteranów i żołnierzy elitarnych jednostek WP, ale też kolekcjonerów, rekonstruktorów, uczniów klas o profilu wojskowym i tych wszystkich, których sercu jest bliska czasza spadochronu, etos i tradycje spadochroniarstwa wojskowego
W połowie lat 1980. w Afryce Południowo-Zachodniej (dzisiaj Namibia), znajdującej się wówczas pod administracją RPA, miały miejsce coraz częstsze ataki na przywódców plemiennych, szefów klanów, przedstawicieli władz, inteligencję, a nawet drobnych sklepikarzy. Aby zapewnić im ochronę powstały ochotnicze formacje SWA Police.
Rozmowa z Brandonem Webbem - współtwórcą nowatorskiego systemu szkolenia snajperów Navy SEAL
Do dzisiaj niewiele wiadomo, co wydarzyło się na granicy Gruzji i Dagestanu latem 2012. 28 sierpnia media gruzińskie poinformowały, że 5 mężczyzn z wioski w pobliżu granicy rosyjskiej zostało uprowadzonych przez grupę 20 niezidentyfikowanych bojowników. Jeszcze tego samego dnia intruzi zwolnili zakładników, ale wcale nie poprawiło to ich położenia.
Nazwaliśmy go Jackie. Jackie Chan. W sumie, jakoś tak przypadkowo. Najważniejsze było, aby nie mrugać, nie chrząkać, czy nie pokazywać go paluchem. Tak oto, korespondent z Chin stał się Dżekim. Do wyboru był jeszcze Bruce Lee, ale stanęło na Chanie. Przynajmniej, na okres naszego pobytu na froncie, na wschodzie Ukrainy.
Narodowa Gwardia Ukrainy została odtworzona na podstawie aktu prawnego z 13 marca 2014. Odtworzona, bowiem Ukraina miała już Gwardię Narodową, którą powołano na bazie Wojsk Wewnętrznych Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i funkcjonowała w latach 1991-2000. W 2000 została zlikwidowana, a jej zadania przejęły Wojska Wewnętrzne MSW, które w trakcie rewolucji na Majdanie broniły reżimu.
Gdy mowa o rosyjskich (radzieckich) jednostkach specjalnych, wielu używa akronimu specnaz. Pojęcie to do obiegu wprowadziła lektura książek Wiktora Suworowa (Riezuna). Przedstawił on świadomie zniekształcony obraz radzieckich jednostek i związków specjalnego przeznaczenia armii i floty, ale spopularyzował pojęcie specnaz.
W listopadzie 1977 prezydent Egiptu Anwar al-Sadat, jako pierwszy przywódca państwa arabskiego, złożył oficjalną wizytę w Izraelu. W swym przemówieniu w Knesecie wezwał Izrael do całkowitego wycofania swoich wojsk z terenów okupowanych i podjęcia negocjacji z sąsiadami. Stwierdził, że Żydzi pod pewnymi warunkami będą mogli żyć na Bliskim Wschodzie zupełnie bezpiecznie, gdy sytuacja ulegnie normalizacji.
The First Special Service Force (FSSF) – Diabelska Brygada, której żołnierze byli nazywani Czarnymi Diabłami, to jedna z wielu mało znanych jednostek specjalnych uczestniczących w II wojnie. Ta kanadyjsko-amerykańska formacja nie zostałaby prawdopodobnie utworzona, gdyby nie pomysł pewnego brytyjskiego ekscentryka i wizjonera – niekonwencjonalnie myślącego naukowca, Geoffrey’a Pyke’a z Dowództwa Operacji Połączonych.
Wielka Wojna od trzech lat toczyła się na pełnych obrotach, a 1917 stanowił kulminację zmian w sposobie prowadzenia działań na froncie zachodnim. Armia niemiecka z brutalną konsekwencją wprowadziła w życie innowacje, o jakich nie słyszano trzy lata wcześniej.
Przed I wojną światową – dokładnie od 1910 – decydenci wojskowi z Wielkiej Brytanii szykowali następcę Lee-Enfielda No 1 Mk III. Podstawowe założenie było szczytne – poprawa celności na bliskich dystansach.
Przez cały właściwie powojenny okres istnienia Republiki Jugosławii jej wojskowość była podporządkowana koncepcji Narodowej Obrony Totalnej sięgającej korzeniami wojennych doświadczeń partyzanckich. Początkowo, jej ostrze wymierzone było w Brytyjczyków i w Amerykanów, ale po rozbracie sowiecko-jugosłowiańskim w 1948 głównym potencjalnym przeciwnikiem władz w Belgradzie stała się Moskwa.
W polskiej wyobraźni społecznej, nieistniejące już państwo noszące nazwę Jugosławii, budzi trzy podstawowe skojarzenia. Pierwsze, związane jest z kadrami filmu Jak rozpętałem II wojnę światową. Drugie, to wyidealizowany obraz Jugosławii lat 1970. i 1980. Trzecie, wiąże się z krwawymi latami rozpadu wielonarodowej federacji. Poza tymi stereotypami wiedza o Jugosławii jest bardziej niż skromna.
© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.