Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lockheed Martin testuje Nemesis

Przemysł zbrojeniowy, 16 kwietnia 2013

Amerykański koncern przeprowadził na terenie poligonu US Army White Sands w Nowym Meksyku trzy próby zestawów rakietowych Nemesis.Nemesis został opracowany przede wszystkim z myślą o operatorach wojsk lądowych znajdujących się w bezpośrednim lub pośrednim kontakcie wzrokowym z przeciwnikiem. Docelowo, system ma być instalowany na pojazdach, okrętach i statkach powietrznych (m.in. przy użyciu Common Launch Tube). Podczas opracowywania pocisku, Lockheed Martin bazował na doświadczeniu i konstrukcji wcześniejszych rozwiązań, w tym m.in. ppk Hellfire II (na zdjęciu) / Zdjęcie: Lockheed Martin

Nemesis to przenośny zestaw rakietowy, służący przede wszystkim do niszczenia celów punktowych, takich jak np. gniazda km, czy lekko opancerzone pojazdy. Jego zasięg wynosi od 100 m do co najmniej 12 km. Może więc służyć do niszczenia infrastruktury wojskowej znajdującej się poza zasięgiem wzroku operatora.

W razie potrzeby, operator może zdecydować się na detonację pocisku w odpowiedniej odległości od wybranego celu. Zwiększy on tym samym jego pole rażenia. Rozwiązanie to może być skuteczne zwłaszcza w przypadku atakowania wrogich oddziałów piechoty lub mniej regularnych formacji (np. rebeliantów).

Pocisk jest wystrzeliwany pionowo z przenośnej wyrzutni. Początkowo Nemesis jest nakierowywany na cel przy użyciu nawigacji satelitarnej (GPS). W końcowej fazie lotu uruchamiane jest laserowe naprowadzanie półaktywne.

Rozwiązanie takie ma zwiększyć celność zestawu, minimalizując jednocześnie niepotrzebne straty po stronie cywilów. Umożliwia to jednocześnie użycie systemu na terenach zurbanizowanych, gdzie konieczne są precyzyjne uderzenia.

Przeprowadzone w ostatnim czasie testy Nemesis zakładały różne scenariusze jego użycia. Pierwsze 2 polegały na eliminacji wrogich stanowisk zlokalizowanych w odległości 8 km i 12 km od operatora. Ostatnia próba wymagała z kolei użycia jedynie nawigacji satelitarnej, pozwalającej na namierzenie i zniszczenie obiektu znajdującego się zaledwie 100 m od miejsca wystrzelenia pocisku. Wszystkie 3 próby zakończyły się powodzeniem.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.