Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brytyjscy snajperzy w śmigłowcach

Strategia i polityka, 16 kwietnia 2008

Brytyjskie ministerstwo obrony ujawniło fakt intensywnego wykorzystywania w ostatnim czasie śmigłowców ze snajperami na pokładzie.

Brytyjskie sekcje snajperskie, operujące z pokładów śmigłowców, nie działają tylko przy dobrej widoczności, ale również w nocy, posługując się celownikami pracującymi w podczerwieni i laserowymi wskaźnikami celów / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Amerykanie informowali o wzmożonym wykorzystaniu w Iraku bsl Predator, uzbrojonych w pociski Hellfire. Patrolując teren i wykrywając grupy partyzantów, ostrzeliwują ich pozycje z ppk. Brytyjczycy ujawnili, że w podobne zadanie spełniają w ich kontyngencie snajperzy, operujący z pokładów śmigłowców Merlin i Lynx.

Maszyny z członkami sekcji snajperskich wykorzystywane są do ochrony operacji lądowych, głównie misji pacyfikacyjnych, konwojów i zadań ewakuacji medycznej. Biorą one również udział w patrolowaniu dróg i rurociągów, poszukując ewentualnych zamachowców. Ostatnia, największa operacja, związana był z zapewnieniem osłony śmigłowcom amerykańskim i brytyjskim, ewakuującym personel władz miejskich Basry i wysadzających w rejonie budynków administracyjnych desant brytyjskiej piechoty. Snajperzy wylatują również na akcje, na wezwanie jednostek naziemnych.

By działać z pokładów śmigłowców, snajperzy przechodzą dodatkowe, 9-tygodniowe szkolenie w Honington. Według strzelców, mimo początkowych, mniej niż miernych skutków, z czasem zdobywa się umiejętność precyzyjnego trafiania w cel, nawet z poruszającego się śmigłowca. I choć nie można osiągnąć identycznej celności, co w przypadku klasycznego strzelania, snajper w helikopterze ma o wiele lepszy przegląd sytuacji i może strzelać na większe dystanse. Jednocześnie można zminimalizować straty wśród osób postronnych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.