Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Powrót Concorde`a

Lotnictwo cywilne, 23 kwietnia 2013

29 kwietnia br., w RAF Museum w Hendon odbędzie się kolejna aukcja spółki Bonhams. Jednym ze sprzedawanych przedmiotów będzie oryginalny rysunek techniczny naddźwiękowego odrzutowca pasażerskiego Concorde.

Jeden z ostatnich startów Concorde`a… / Zdjęcie: airplanesgallery.com

Sprzedawany eksponat do rysunek techniczny o wymiarach 135x76 cm z zaznaczonymi przedziałami samolotu oraz m.in. kanałami wentylacyjnymi. Rysunek o nr D73.5050 nosi datę 10 września 1968 i jest podpisany przez doświadczalnego pilota, Briana Trubshawa. Został wstępnie wyceniony na 1000-1500 GBP.

…i jego rzut poziomy na rysunku technicznym. Słaba jakość to efekt małej rozdzielczości zdjęcia udostępnionego przez dom aukcyjny Bonhams / Zdjęcie: Bonhams

Prototyp samolotu wzbił się w powietrze 2 marca 1969. Pierwszy lot pasażerski odbył 7 lat później. Concorde dwukrotnie przekraczał prędkość dźwięku, skracając o ponad połowę czas podróży przez Atlantyk. Został wycofany w 2003, ze względu na skutki kryzysu ekonomicznego oraz zmniejszenie się liczby pasażerów po katastrofie z 2001.

Był wyjątkowy pod wieloma względami. Do dzisiaj żaden z producentów lotniczych nie zdecydował się na powtórne zaprojektowanie tak szybkiej maszyny, zdolnej do przewiezienia maksymalnie 128 pasażerów. Faktem jest, że byłoby to przedsięwzięcie praktycznie nieopłacalne (także Concodre nigdy nie zwrócił kosztów wdrożeniowych), ale równocześnie – niezwykle trudne pod względem technicznym. Nawet dzisiaj, kiedy proces projektowy jest wspierany komputerowo, dostępne są również lepsze materiały. Tym większa wartość i sentymentalne wręcz znaczenie zwykłego arkusza papieru, na którym 45 lat temu powstawał unikalny samolot w historii światowego lotnictwa.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.