Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Finlandia uziemiła Hornety

Lotnictwo wojskowe, 24 kwietnia 2013

Ministerstwo obrony Finlandii zadecydowało o czasowym wstrzymaniu lotów na części myśliwców F-18 Hornet. Powodem jest wykryta usterka foteli wyrzucanych.

Finlandia posiada ok. 55 F-18C oraz 7 F-18D. Helsinki celowo zdecydowały się na wybór wersji myśliwców pozbawionej zdolności atakowania celów powierzchniowych. Był to wynik polityki neutralności tego państwa oraz wymogów umów międzynarodowych zabraniających Finom posiadania bombowców / Zdjęcie: MO Finlandii

Informację na ten temat podały fińskie media powołujące się na źródła w resorce obrony. Przyczyną zawieszenia lotów na Hornetach w wersji jednomiejscowej (C) była wykryta usterka ładunku pirotechnicznego instalowanego w fotelach wyrzucanych. Nie podano, jak długo będzie trwać uziemienie maszyn.

Długotrwałe przerwanie lotów Hornetów może negatywnie wpłynąć na proces szkolenia ich pilotów. Resort obrony został już zmuszony do odwołania zaplanowanych na bieżący tydzień 3-dniowych ćwiczeń, który miały się odbyć nad północną i wschodnią Finlandią.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach fińskie F-18 poddawane są gruntowej modernizacji. Poza wydłużeniem ich resursów, unowocześnieniem awioniki, koncentruje się ona także m.in. na przystosowaniu myśliwców do przenoszenia najnowszych systemów bojowych. Jednym z podstawowych celów tych działań jest umożliwienie pilotom atakowania celów powierzchniowych (Uderzeniowe fińskie Hornety, 2012-03-04). Zakończenie prac przewidywane jest w 2016.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.