Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Morska wersja M153 CROWS

Marynarka wojenna, 02 maja 2013

US Navy zdecydowała się na zakup morskiej wersji produkowanych przez norweski Kongsberg zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia (zsmu) M153 CROWS (Common Remotely Operated Weapon Station).Za dostawy zsmu M153 CROWS dla US Navy odpowiadać będzie centrum montażu Kongsberga zlokalizowane w Johnstown w Pensylwanii. Do tej pory wyprodukowano tam ponad 10 tys. szt. tego typu uzbrojenia / Zdjęcie: Kongsberg

Producent nie podał wartości zamówienia, ani terminu jego realizacji. Wiadomo, że morska wersja zsmu ma być identyczna, jak odmiana lądowa. Zostanie ona wyposażona w kamerę TV oraztermowizyjną (IR), a także dalmierz laserowy.

Moduły M153 będą używane podczas zadań ochrony instalacji portowych, jak i wsparcia okrętów operujących na wodach przybrzeżnych oraz na pełnym morzu. Mogą więc stanowić istotne wzmocnienie potencjału bojowego m.in. wdrażanych do służby okrętów klasy Littoral Combat Ship (LCS) (USS Freedom dotarł do Singapuru).

Ich użycie, dzięki wysokiemu stopniowi automatyzacji pracy, zmniejszy ryzyko zagrożenia życia załóg okrętów w przypadku kontaktu ogniowego z przeciwnikiem.

Wybór M153 CROWS przez US Navy nie jest przypadkowy. To wynik pozytywnych doświadczeń innego rodzaju sił zbrojnych USA z eksploatacji oferowanych przez Kongsberg typów uzbrojenia. Norweski zsmu został zamontowany na ponad 30 typach pojazdów i odnotował już ponad 10 mln h eksploatacji.

W 2012 wojska lądowe USA zawarły ze stroną norweską porozumienie o 5-letnim programie dostaw kolejnych zsmu (Protectory dla US Army). Jego wartość szacowana jest na 970 mln USD.


Drukuj Góra