Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wheeler Island zagrożona erozją

Przemysł zbrojeniowy, Astronautyka, 13 maja 2013

Erozja zagraża przyszłości głównego indyjskiego poligonu rakietowego zlokalizowanego na wyspie Wheeler u wybrzeży stanu Orissa.

Rakieta balistyczna z rodziny Agni (Agni IV) odpalana z terenu poligonu Wheeler u wybrzeży stanu Orissa / Zdjęcie: DRDO

Poligon znajduje się na terenie wyspy Wheeler, ok. 10 km na wschód od wybrzeża stanu Orissa. Na jego terenie specjaliści z rządowej agencji rozwoju technologii wojskowych (DRDO) testują m.in. konstrukcje rakiet balistycznych z rodziny Agni (Udany test Agni I, 2012-12-12, Tym razem Agni III, 2012-09-21).

Problem z erozją wyspy został zauważony już jakiś czas temu, jednak nagłośnieniu medialnemu uległ stosunkowo niedawno. Ze względu na piaszczysty (mielizna), a nie skalny charakter podłoża Wheeler Island, ulega ona stopniowej erozji. W wyniku tego zjawiska już ponad 300 m2 jej powierzchni zostało pochłoniętych przez morze.

Zjawisko to zagraża bezpieczeństwu ośrodka testowego na wyspie. Podejmowane dotychczas próby jego powstrzymania, m.in. poprzez sadzenie drzew, nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Z tego względu DRDO zgłosiła się już z prośbą o pomoc do innej jednostki rządowej, National Institute of Ocean Technology. Na efekty współpracy obydwu podmiotów trzeba będzie jednak zaczekać.

Przypomnijmy, że jesienią 2012 indyjskie media informowały o planach uruchomienia przez New Delhi nowego poligonu testowego dla pocisków balistycznych (Indie utworzą nowy poligon testowy, 2012-11-26). Miałby on powstać w Machilipatnam, na terenie wschodniego stanu Andhra Pradesh. W obliczu zagrożenia istnienia instalacji na wyspie Wheeler, jego budowa wydaje się nabierać dodatkowego znaczenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra