Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IMDEX ASIA 2013: Nowi partnerzy Austala w Azji

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 14 maja 2013

W czasie rozpoczynających się dzisiaj targów IMDEX ASIA 2013, australijskie przedsiębiorstwo stoczniowe, Austal, ogłosiło zawarcie porozumienia o współpracy z wybranymi stoczniami z Tajlandii i Wietnamu.

Dyslokowanie w rejonie Azji odpowiedniej liczby LCS i JHSV (na zdjęciu USNS Spearhead) jest pochodną nowej strategii zaangażowania polityczno-wojskowego USA na Oceanie Spokojnym. Zawierane przez Austal umowy o wsparciu technicznym jednostek morskich przez stocznie w Singapurze, Tajlandii i Wietnamie wskazują jednocześnie na planowane miejsca głównego zaangażowania operacyjnego (w wymiarze pokojowym) amerykańskich okrętów / Zdjęcie: US Navy

Wspomniane porozumienie (Memorandum of Understanding) zostało zawarte z tajską Unithai Shipyard and Engineering i wietnamską Cam Ranh Shipyard. Umowa dotyczy szerokiego spektrum współpracy, w pierwszej kolejności koncentrującego się jednak na wsparciu technicznym jednostek nawodnych US Navy. Zarówno Tajowie, jak i Wietnamczycy mają już doświadczenie w obsłudze okrętów wojennych, w tym także tych należących do marynarki wojennej USA.

Podobnie jak w przypadku umowy z singapurską Sembawang Shipyard (Serwis Austala w Singapurze, 2013-01-22), także i podmioty z Tajlandii i Wietnamu zobowiązały się m.in. do dokonywania przeglądów i napraw ad hoc amerykańskich okrętów klas: Littoral Combat Ship (LCS) (Jeszcze tańsze LCS, 2013-03-06) i Joint High Speed Vessel (JHSV) (Wodowanie drugiego JHSV, 2012-10-05). 

Tak sprofilowana współpraca Austala z podmiotami z Tajlandii i Wietnamu nie jest przypadkowa. Australijskie przedsiębiorstwo zabezpiecza w ten sposób swe interesy na wypadek przyszłej dyslokacji amerykańskich okrętów wojennych wspomnianych klas w Azji. Warto przypomnieć, że pierwszy z LCS, USS Freedom, znajduje się już na terenie portu morskiego w Singapurze, gdzie będzie stacjonował przez najbliższe kilka miesięcy (USS Freedom dotarł do Singapuru, 2013-04-19).

W przyszłości US Navy planuje rozmieszczenie w regionie co najmniej 4 LCS (LCS w Singapurze, 2012-06-03) oraz odpowiedniej liczby JHSV. Austal, jako konstruktor obydwu klas okrętów, ma naturalne prawo pierwszeństwa w opracowaniu systemu wsparcia technicznego dla wspomnianych okrętów. Aby tego dokonać, musi jednak nawiązać współpracę z wybranymi podmiotami stoczniowymi regionu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.