Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDET 2013: Nieuprawniona modernizacja AKM?

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 28 maja 2013

Podczas targów IDET, czeskie przedsiębiorstwo Excalibur Army pokazało zmodernizowane karabinki AKM. W broni, bez porozumienia z radomskim Łucznikiem, zastosowano części pochodzące z Fabryki Broni.

Zaprezentowany na stoisku MPI Group 7,62-mm karabinek AKM, zmodernizowany przy wykorzystaniu części produkowanych przez radomską Fabrykę Broni. Łucznik nie udzielił zgody na użycie polskich komponentów / Zdjęcie: bloublougong via mp.net

Nie jest niczym dziwnym prezentacja zmodernizowanych karabinków AK/AKM różnych producentów z wykorzystaniem komercyjnych, dostępnych na rynku zestawów dodatkowych komponentów. Są one produkowane przez wielu wytwórców, specjalizują się w tym szczególnie dwa izraelskie przedsiębiorstwa FAB Defense i CAA. Jednak rzadko zdarza się, aby podejmowano się modyfikacji broni, bez porozumienia z oryginalnym producentem dedykowanych części.

W 2009 na targach DSEi w Londynie, Fabryka Broni pokazała zmodernizowany karabinek AKS, nazwany Aktyn. Wyposażono go w dostawny wspornik z szyną montażową, umieszczony nad pokrywą komory zamkowej, jak w Berylu. Do tej pory jednak Łucznik nigdy nie pokazał kompleksowej AKM do standardu odpowiadającego karabinkowi wz. 96C Beryl / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Taka sytuacja miała miejsce w Brnie, gdzie na stoisku Excalibur Army zademonstrowano kilka unowocześnionych karabinków AKM, w których wykorzystano kolby, obsady i wsporniki z szynami montażowymi, jak też chwyty pistoletowe oraz powiększone dźwignie zwalniania magazynka pochodzące z polskiego karabinka wz. 96C Beryl (Remont i modyfikacja Beryli, 2013-02-28, Nowe Beryle do Afganistanu, 2010-02-26, 5000 nowych Beryli dla WP, 2009-09-24, Zmodernizowane Beryle, 2009-05-04).

Przedstawiciele radomskiego Łucznika byli zaskoczeni zastosowaniem rodzimych komponentów w komercyjnej, czeskiej modyfikacji. Jednocześnie poinformowali, że takie działania mogą stanowić naruszenie praw Fabryki Broni.

Warto dodać, że w przypadku propozycji nowej rumuńskiej broni (Nowy rumuński karabinek, 2012-10-06) oficjalnie sprzedano Rumunom polską kolbę z karabinka wz. 96C Beryl o regulowanej długości stopki i pozwolono ją wykorzystać w oferowanej wojsku konstrukcji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.