Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot Kolb Flyer Super Sport

Lotnictwo cywilne, 24 kwietnia 2008

Pierwszy, seryjny Kolb Flyer Super Sport odbył próbny lot na początku kwietnia. Obecnie - już po położeniu docelowego malowania - oczekuje na dopuszczenie do lotów przez władze lotnicze, co ma nastąpić w lipcu.

W porównaniu do swojego pierwowzoru, Pelikana Sport 600, Kolb Flyer SS, otrzymał bardziej opływowe kształty i rozwiązania podnoszące komfort lotu, w tym, np. elektrycznie regulowane siedzenia. Kadłub wykonano z włókien węglowych (ma masę zaledwie 35 kg), skrzydła i usterzenie, z duraluminium / Zdjęcie: NKA

Niewielkie, amerykańskie przedsiębiorstwo New Kolb Aircraft Co. (NKA), znane z budowy lekkich motoszybowców, od 2004 prowadzi program stworzenia dwuosobowego samolotu sportowo-turystycznego, Kolb Flyer Super Sport (SS).

Konstrukcja jest oparta na znanym od 20 lat samolocie Pelikan Sport 600, kanadyjskiej Ultravii. Przedsiębiorstwo to zawarło z NKA oraz brazylijskim producentem lotniczym, Flyer Industria Aeronautica LTDA, umowę o wspólnej produkcji i promocji samolotu na rynku amerykańskim. Okazało się jednak, że lepszym rozwiązaniem, będzie stworzenie nowej konstrukcji, bardziej dostosowanej do wymogów miejscowych klientów.

W ten sposób powstał Kolb Flyer SS. Jego prototyp przechodzi obecnie serię testów, związanych z uzyskaniem certyfikatów typu. Próby odbywają się w Brazylii. Mają zakończyć się w lipcu, w pierwsze dostawy planowane są na wrzesień.

Dowodem na możliwość dotrzymania tego ostatniego terminu jest fakt oblotu pierwszego egz. seryjnego. Próba miała miejsce 3 kwietnia. Później samolot został oddany do lakierni i obecnie oczekuje na oficjalne dopuszczenie do lotów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.