Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pojazdy bezzałogowe dla plutonów rozpoznawczych

Wojska lądowe, 04 lipca 2013

3 lipca 2013 Inspektorat Uzbrojenia (IU) rozpoczął analizę rynku dotyczącą możliwości zakupu 50 mobilnych bezzałogowych pojazdów rozpoznawczych. Przedmiotowe dane mają być nadesłane do 19 sierpnia br.

Jedynym z producentów robotów jest warszawski PIAP. Na zdjęciu pojazd inspekcyjny PIAP Scout / Zdjęcie: PIAP

Z udostępnionych producentom danych wynika, ze IU poszukuje małego i lekkiego mobilnego bezzałogowego pojazdu rozpoznawczego dla plutonów rozpoznawczych batalionu ogólnowojskowego. Przyszły użytkownik pojazdów oczekuje, że ich masa nie przekroczy 20 kg, choć docelowo pojazd powinien ważyć tylko 15 kg. Jego napęd powinien być elektryczny (oczekuje się 6 h działania baterii w tym 2 h jazdy), a sterowanie bezprzewodowe. W celu ograniczenia masy musi mieć możliwość modułowego wyposażenia w zależności od misji w: kamerę dzienną, nocną, termowizyjną i manipulator. Wymiary muszą umożliwić przewożenie w przedziale desantowym pojazdów rozpoznawczych występujących na szczeblu plutonu rozpoznawczego batalionu ogólnowojskowego.

Sensory powinny umożliwiać rozpoznanie człowieka z odległości nie mniejszej niż 500 m i zapewnić powiększenia obrazu od 6 do 8 razy. Zasięg sterowania oraz transmisji danych w terenie otwartym to min. 500 m (pożądane 1000 m) oraz 300 m (pożądane 500 m) w terenie zurbanizowanym. Mikrofon kierunkowy powinien zapewnić lokalizację dźwięku oraz jego odbiór z jakością na poziomie umożliwiającym rozpoznanie i identyfikację mowy ludzkiej z odległości nie mniejszej niż 200 m (przez identyfikację rozumie się odczytanie treści rozmowy). Odnośnie manipulatora wymaga się zasięgu pracy 100 cm od obrysu pojazdu i udźwigu nie mniejszego niż 1,5 kg. Maksymalne wymiary podnoszonego lub przenoszonego przedmiotu to 15 cm. Jednym z pożądanych systemów umożliwiających obserwację, jest wyposażenie konsoli osobistego systemu sterowania w binokular mocowany na hełmie operatora.

IU chce zakupić w 2015 pierwszych 5 pojazdów, w 2016 – 11, w 2017 – 14 i w 2018 – 20 mobilnych bezzałogowych pojazdów rozpoznawczych.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.