Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Izrael testuje rakietę balistyczną

Astronautyka, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 14 lipca 2013

Izrael przeprowadził udaną próbę nowej rakiety balistycznej o zasięgu 4,5 tys. km. Rakietę wystrzelono z bazy lotniczej Palmahim niedaleko Tel Awiwu.

Izrael dysponuje kilkoma typami rakiet balistycznych Jericho, które mogą przenosić głowice jądrowe na odległość 1300 km (Jericho II) i ponad 5 tys. km (Jericho III). Ta ostatnia rozwijana jest w oparciu o kosmiczną rakietę nośną Szawit / Zdjęcie: IAI

W lakonicznym oświadczeniu przedstawiciela resortu obrony, piątkowa próba była testem nowej rakiety balistycznej o zasięgu 4,5 tys. km, który potwierdził znaczące zwiększenie potencjału obronnego Izraela. Dalsze informacje dotyczące rakiety i testu zostały ocenzurowane przez wojsko. W analizach i raportach zamieszczanych w światowych mediach sugeruje się, że była to próba pocisku rakietowego dalekiego zasięgu Jericho III – zdolnego do przenoszenia głowicy jądrowej o masie do 1 t i rażenia celów w Iranie.

Izrael dysponuje kilkoma typami rakiet balistycznych Jericho, które mogą przenosić głowice jądrowe. Jericho II ma zasięg 1300 km, a Jericho III, rozwijana w oparciu o kosmiczną rakietę nośną Szawit (Kometa) – ponad 5 tys. km (Udany start Ofeka 9, 2010-06-23). Jak większość innych rakiet nośnych, także Szawit może być z powodzeniem przekształcona w pocisk balistyczny. W zależności od masy głowicy bojowej, jej zasięg może wynieść nawet 7 200 km.

Zasięg izraelskich rakiet balistycznych obejmuje cały Bliski Wschód / Rysunek: atominfo.org

Nowy pocisk rakietowy ma przenosić ładunki niekonwencjonalne o masie do 1 t. Choć Izrael nie przyznaje się do posiadania głowic jądrowych, to niezależne źródła szacują ich liczbę na 75 do 200. Są również raporty, które mówią o 500 głowicach jądrowych.

Zdaniem ekspertów, piątkowy test miał na celu sprawdzenie nowego napędu, który będzie używany do systemów antyrakietowych, stanowiących odpowiedz na irańskie pociski balistyczne Szahab.

Od 2005 Izrael pracuje nad nowym, międzykontynentalnym (prawdopodobnie czterostopniowym) pociskiem rakietowym Jericho III. Pierwsze informacje na ten temat zostały upublicznione w 2008. Piątkowy test był drugą jawną próbą Jericho III. Pierwszą przeprowadzono w listopadzie 2011 (Test izraelskiej rakiety balistycznej , 2011-11-03).

Izraelskie radio publiczne podając informację o próbie poinformowało, że miała ona miejsce w czasie, kiedy premier Benjamin Netanjahu i minister finansów Jair Lapid rozmawiali w resorcie obrony o cięciach w budżecie obronnym Izraela. Według doniesień medialnych w przyszłym roku w ramach rządowych cięć planuje się redukcję liczby posiadanych przez armię czołgów, okrętów i samolotów, a także odwołanie ze służby kilku tysięcy żołnierzy zawodowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.