Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Celne Vulcano

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 lipca 2013

Niemieckie konsorcjum Diehl Defence poinformowało o przeprowadzeniu prób poligonowych 155-mm precyzyjnych pocisków artyleryjskich Vulcano.

W nadchodzących miesiącach kontynuowane powinny być próby poligonowe, a także ocena zebranego dzięki nim materiału porównawczego. Według aktualnego terminarzu, Vulcano mają być gotowe do produkcji seryjnej już w 2014. W pierwszej kolejności zostaną w nie doposażone niemieckie i włoskie haubice PzH 2000 / Zdjęcie: Oto Melara

Trwające tydzień próby, realizowane były na terenie ośrodka testowego Alkanptan w RPA. Momentem kulminacyjnym było wystrzelenie pocisków z samobieżnej haubicy PzH 2000 w kierunku odległego o 33 km celu naziemnego o rozmiarach 2x2 m.

Próba zakładała ocenę potencjału bojowego pocisku w odniesieniu od zastosowanego systemu naprowadzania. Pierwszy z wystrzelonych Vulcano kierowany był przy użyciu nawigacji satelitarnej (GPS). Chybił on cel o mniej niż 20 m.

Drugi z Vulcano w początkowej fazie lotu naprowadzany był przy użyciu GPS. Dopiero pod koniec uruchomione zostało laserowe naprowadzanie półaktywne (SAL).  Pocisk trafił bezpośrednio w wyznaczony cel.

155-mm pocisk artyleryjski Vulcano / Zdjęcie: Oto Melara

Strzelanie w RPA było zaledwie jednym z etapów bogatego programu testowego Vulcano. Podobne próby realizowane były już w minionych latach. Dochodziło do nich m.in. na terenie poligonu rakietowego w Meppen, w Dolnej Saksonii.

Program prób poligonowych 155-mm precyzyjnych pocisków artyleryjskich Vulcano realizowany jest wspólnie przez niemiecki Diehl Defence oraz włoską Oto Melarę. Podmioty związane są ze sobą umową zawartą w trakcie zeszłorocznych targów Eurosatory. Porozumienie obejmuje też prace rozwojowe nad naprowadzanymi przez GPS/SAL pociskami do 127-mm armat morskich Otobreda 127/64 LW (Vulcano dla niemieckich fregat, 2012-10-10). 

W całe przedsięwzięcie zaangażowane są również rządy obydwu państw. Berlin wspiera finansowo rozwój technologii związanych m.in. z układami naprowadzania laserowego, a także systemami prowadzenia ognia. Rzym z kolei występuje jago główny sponsor całego programu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra