Autoryzacja

Resetuj hasło

Balony na niepogodę

Lotnictwo cywilne, 08 maja 2008

W Krośnie odbyły się IX Górskie Zawody Balonowe. W tym roku zawodnicy i organizatorzy zmagali się głównie z pogodą.

Ostatecznie uczestnikom zawodów udało się odbyć trzy punktowane loty, w trakcie których rozegrano dziewięć konkurencji. Sklasyfikowano 31 załóg. Zwyciężył Litwin Valerij Machnorylov, który zgromadził 7525 pkt. Powtórzył on swój wyczyn sprzed czterech lat, kiedy również został triumfatorem krośnieńskiej imprezy. Drugi był, aktualny mistrz Polski, Zbigniew Jagodzik z Leszna (6911 pkt), zaś trzecie miejsce zajął uczestnik wszystkich poprzednich edycji GZB w Krośnie, Bogdan Prawicki, również z Leszna (6380). W rozegranym Memoriale Bogusławy Nykiel Ostrowskiej zwyciężył Bartosz Nowakowski z Włocławka. Zwycięzcom wręczono puchary i nagrody rzeczowe. Głównym trofeum był Puchar Redaktora Naczelnego ML Skrzydlata Polska, a główną nagrodą, tradycyjnie już, wysokiej klasy laptop.

Pomimo przenikliwego momentami zimna, w ciągu trzech dni trwania imprezy krośnieńskie lotnisko odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Dużo wrażeń dostarczył pokaz Zespołu Akrobacyjnego Sił Powietrznych Orliki z Radomia.