Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

DSEI 2013: Protector dla piechoty

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 13 września 2013

Jedną z ciekawszych propozycji tegorocznego DSEI jest prototyp amerykańskiego pojazdu kierowanego Protector, mogącego przewozić wyposażenie osobiste żołnierzy lub służyć jako pojazd saperski albo inżynieryjny.

Prototyp Protectora był prezentowany na DSEI z pełnym ładunkiem wyposażenia, mini-trałem przeciwminowym i doczepionymi z prawej burty noszami / Zdjęcie: Michał Likowski

Przed obecnym kryzysem Amerykanie zainicjowali program MULE (The Multifunction Utiluty/Logistic and Equipment), który zakładał stworzenie autonomicznych lądowych robotów transportujących wyposażenie osobiste żołnierzy, zapasy amunicji, wody i żywności. Dzięki temu miała zdecydowanie wzrosnąć mobilność najmniejszych pododdziałów wojsk lądowych.

Rosnące problemy techniczne (kwestie sterowania czy pokonywania ekstremalnie trudnego terenu, w tym stromych zboczy, gruzowisk) spowodowały skokowy wzrost kosztów. To z kolei doprowadziło do rezygnacji z tak ambitnego przedsięwzięcia (US Army rezygnuje z MULE, 2011-08-02). Mimo tego, Amerykanie nie zrezygnowali z prób zmniejszenia masy przenoszonego ładunku przez żołnierzy, jednak przy wykorzystaniu bardziej dostępnych, prostszych rozwiązań.

HDT Global, znana za Atlantykiem przede wszystkim jako dostawca baz polowych czy spadochronów, zakończyła przed DSEI program rozwoju prototypu gąsienicowego pojazdu pomocniczego Protector, opłacany ze środków na naukę wojskową. Konstruktorzy spółki stworzyli pojazd z klasycznym układem konstrukcyjnym, o długości 193, szerokości 90 i wysokości 107 cm. Jest on napędzany niewielkim silnikiem dieslowskim, a zapas paliwa pozwala na pokonanie 60 km w terenie. Osiągana prędkość maksymalna to 8 km/h, porównywalna do szybkiego marszu (możliwe jest przekroczenie tej wartości, spada jednak wtedy stabilność wozu).

Protector może zabrać 227 kg ładunku i drugie tyle na jednoosiowej przyczepie. Może też zostać wykorzystany jako wóz bazowy dla specjalistycznego wyposażenia inżynieryjnego. Jego charakterystyczną cechą jest modułowa budowa, która pozwala na szybkie zdemontowanie pojazdu i przeniesienie poszczególnych jego elementów przez czterech żołnierzy. Proces demontażu i montażu trwa minuty.

Wozem steruje się za pomocą bezprzewodowego łącza o zasięgu ok. 400 m. Sam manipulator rozstał zminiaturyzowany i uproszczony. Jest montowany na broni osobistej, a kierowanie odbywa się intuicyjnie, co pozwala sterować Protectorem w czasie marszu.

Obecnie trwają prowadzone przez wojsko próby poligonowe. W przypadku ich pozytywnego rezultatu oczekuje się zamówienia partii próbnej. Można jednak wątpić, czy w dobie drastycznych cięć budżetowych Pentagon zdecyduje się na uruchomienie produkcji seryjnej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.