Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Japoński teleskop na orbicie

Astronautyka, 14 września 2013

Japońska agencja JAXA wystrzeliła rakietę nośną na paliwo stałe Epsilon-1. Wyniosła ona na orbitę satelitę SPRINT-A z teleskopem kosmicznym do obserwacji planet.

Startem rakiety nośnej Epsilon-1 zawiadywała Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA). Rakieta wystartowała  z Uchinoura Space Centre w Kagoshima na wyspie Kiusiu, na południowym zachodzie Japonii, dziś o 14:00 (05:00 GMT). Wyniosła na orbitę satelitę SPRINT-A, który oddzielił się od nosiciela 61 min. 39 s po starcie.

Start mogli obserwować widzowie w centrum kosmicznym oraz w specjalnym punkcie obserwacyjnym w Tokio. W stolicy Japonii przed olbrzymim ekranem zebrało się ok. 900 obserwatorów.

Trzystopniowa rakieta na stały materiał pędny Epsilon waży 91 ton, a jej długość wynosi 24. Jest następcą rakiety M-5, która została wycofana z eksploatacji w 2006 z powodu zbyt wysokich kosztów. Epsilon jest około połowę mniejszy niż większa japońska rakieta nośna – H2-A na paliwo ciekłe, wykorzystywana przez Mitsubishi Heavy Industries do misji komercyjnych od 2001. Program budowy Epsilona trwał 12 lat i kosztował 205 mln USD. Cena jednostkowa rakiety sięga 40 mln USD.

Start rakiety Epsilon był nadzorowany z ośrodka, w którym system kierowania został zredukowany do dwóch laptopów, z których jeden jest rezerwowy. Japończycy chcą bowiem obniżyć koszty eksploracji Kosmosu do minimum.

Pierwotnie start Epsilona był planowany na 22 sierpnia. Został jednak odłożony na 27 sierpnia. Wówczas start przerwano na kilka sekund przed uruchomieniem silnika z powodu wykrycia braku synchronizacji czasu w systemie sterowania.

SPRINT-A (Spectroscopic Planet Observatory for Recognition of Interaction of Atmosphere) to satelita przeznaczony do zdalnej obserwacji planet naszego Układu Słonecznego. W szczególności chodzi o Wenus, Mars i Jowisz. Został umieszczony na orbicie odległej ok. 1000 km od Ziemi. Satelita jest wyposażony w zdalnie sterowany teleskop. Budowa SPRINT-A kosztowała 48 mln USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.