Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czeska Aktivni Ochrana

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 25 września 2013

Czeskie wojska lądowe mogą już w 2017 otrzymać własny system aktywnej obrony wozów bojowych przed pociskami z granatników i kierowanych wyrzutni przeciwpancernych. System nosi nazwę Aktivni Ochrana (AO) i jest dziełem Wojskowego Instytutu Badawczego z Brna (VVU – Vojensky Vyzkumny Ustav) oraz spółki Explosia z Pardubic.

Do płyt pancernych bronionych prototypowym systemem AO wystrzelono już ponad 1105 granatów kumulacyjnych, w większości z RPG-7. W marcu 2013 na poligonie w Bzencu zarejestrowano ten wymuszony działaniem AO, przedwczesny wybuch głowicy bojowej, który nie uszkodził chronionej płyty pancernej

Szef VVU, Bohuslav Safar spodziewa się, że po testach akceptacyjnych AO w 2016 zostanie uruchomiona produkcja zestawów, a dostawy rozpoczną rok później. Obecnie istnieją prototypy, które będą podstawą dla stworzenia seryjnych urządzeń. Program AO jest finansowany przez praskie MON.

Pierwszymi pojazdami czeskich wojsk lądowych, które otrzymają własny system aktywnej obrony, są kołowe transportery opancerzone Pandur II 8x8. Obecnie trwają prace nad dedykowaną dla nich odmianą systemu, określaną jako AO II – Pokrocila aktivni balisticka ochrana. Będzie to zminiaturyzowana i modułowa wersja testowanych właśnie prototypów. Prace nad AO II przewidziane są na lata 2014-2016.

Czesi planują, że do pełnej, dookolnej ochrony Pandura II przed granatami i pociskami przeciwpancernymi potrzeba 35 wybuchowych efektorów systemu AO II. Koszt zakupu i montażu pełnego zestawu dla każdego transportera opancerzonego nie przekroczy 5 mln koron, czyli ok. 250 tys. USD.

Prototyp efektora przyszłego czeskiego systemu aktywnej obrony wozów bojowych. Tego rodzaju moduły wybuchowe umocowane na kadłubie chronionego pojazdu mają stanowić jego tarczę przed atakującymi pociskami z granatników przeciwpancernych i ppk / Zjęcia: Michal Zdobinsky – ATM

Zestaw składa się z milimetrowego radaru obserwacji przestrzeni wokół pojazdu, komputera zarządzania systemem, radaru śledzącego i modułów wybuchowych zainstalowanych na pancerzu wozu. Wiadomo, że te efektory zawierają po kilkaset gramów silnego plastycznego materiału wybuchowego.

Rozwój AO zainicjowano w 2009. Do tej pory wystrzelono podczas testów systemu ponad 1100 pocisków przeciwpancernych, z czego większość to granaty z RPG-7. Podczas najnowszych prób do chronionej za pomocą AO 10-mm płyty pancernej wystrzelono trzy granaty PG-7V. Wszystkie zniszczono w takiej odległości od warstwy ochronnej, że ta nosiła jedynie ślady odłamków. Nie została jednak uszkodzona.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.