Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polska w Radzie ICAO

Lotnictwo cywilne, 02 października 2013

Po raz pierwszy w historii przedstawiciele Polski zasiądą w Radzie Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

Wczoraj, po raz pierwszy w historii, Polska została wybrana do Rady najważniejszej organizacji lotniczej na świecie – Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (International Civil Aviation Organization, ICAO). Tym samym nasz kraj znalazł się w wąskim gronie 36 spośród 191 państw członkowskich, które pokierują pracami ICAO przez najbliższe 3 lata.  Wyboru dokonano podczas 38. sesji Zgromadzenia ICAO, która odbywa się w Montrealu. W głosowaniu Polskę poparło 147 krajów.

ICAO jest wyspecjalizowaną agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych, odpowiedzialną przede wszystkim za opracowywanie i wdrażanie międzynarodowych przepisów regulujących bezpieczeństwo ruchu lotniczego, ekonomię transportu lotniczego oraz ochronę środowiska, która jest jednym z priorytetów Organizacji. ICAO została powołana w 1944 na mocy Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym (tzw. Konwencji Chicagowskiej). Rada jest stałym organem kierującym działalnością ICAO, odpowiedzialnym przed Zgromadzeniem. Składa się z przedstawicieli 36 państw wybieranych na 3 lata. Przewodniczącym Rady jest aktualnie Roberto Kobeh González z Meksyku. Wybory nowego Przewodniczącego odbędą się w listopadzie br.

W 65-letniej historii działania ICAO Polska nigdy nie miała swojego przedstawiciela w Radzie tej organizacji, mimo, że nasz kraj jest jednym z państw, które podpisały Konwencję Chicagowską 7 grudnia 1944. Kandydatura Polski była zgłaszana w wyborach do Rady ICAO w latach 1974, 1977 oraz w 1980, ale nie uzyskaliśmy wówczas wymaganej większości głosów.

Do Rady ICAO są wybierani przedstawiciele 36 ze 191 Państw Członkowskich ICAO na 3-letnią kadencję. Kraje wybierane są spośród trzech grup: państw mających największy wpływ na transport lotniczy, państw niewybranych w części pierwszej wyborów, ale mających największy wkład w dostarczanie urządzeń wspierających żeglugę powietrzną w międzynarodowym lotnictwie cywilnym oraz państw niewybranych w pierwszej ani drugiej części, gwarantujących, że wszystkie główne obszary geograficzne będą reprezentowane w Radzie ICAO. Polska kandydowała z grupy trzeciej jako reprezentant Europy Środkowo-Wschodniej.

Z pierwszej grupy do Rady dostali się reprezentanci: Australii, Brazylii, Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Rosji, Wielkiej Brytanii, USA. Stałego przedstawiciela, w wyniku głosowania Zgromadzenia, w Radzie ICAO z drugiej grupy będą mogły oddelegować: Argentyna, Egipt, Indie, Meksyk, Nigeria, Norwegia, Portugalia, Arabia Saudyjska, Singapur, Południowa Afryka, Hiszpania oraz Wenezuela. Z trzeciej grupy wraz z nami w Radzie zasiądą przedstawiciele: Boliwii, Burkina Faso, Kamerunu, Chile, Dominikany, Kenii, Libii, Malezji, Nikaragui, Republiki Korei, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Tanzanii.

Prezes ULC, Piotr Ołowski i dr Małgorzata Polkowska, stała przedstawicielka Polski w Radzie ICAO / Zdjęcie: Urząd Lotnictwa Cywilnego

Wybór Polski do organu wykonawczego ICAO to dostrzeżenie przez cały świat naszych zasług dla lotnictwa cywilnego i jednocześnie szansa na lepsze reprezentowanie polskich interesów na rynku światowym. W Montrealu, gdzie mieści się siedziba organizacji, stałą przedstawicielką Polski w Radzie ICAO będzie dr Małgorzata Polkowska, ekspert prawa lotniczego i wykładowca akademicki na polskich oraz zagranicznych uczelniach.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.