Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rumunia kupiła F-16 od Portugalii

Lotnictwo wojskowe, 14 października 2013

Rumunia i Portugalia sfinalizowały kontrakt zakupu 12 samolotów F-16AM/BM.

Zdjęcie: MO Portugalii

Mircea Duşa, minister obrony Rumunii, poinformował opinię publiczną, że podpisał kontrakt z Portugalią w sprawie kupna samolotów F-16 od Portugalii. 9 z nich pochodzi z nadwyżek Força Aérea Portuguesa (FAP, wojsk lotniczych Portugalii), a pozostałe 3 zostały odkupione od Amerykanów w ramach US Excess Defense Article (Portugalia kupuje F-16 dla Rumunii, 2013-08-28).

Według tygodnika Jane’s koszt zakupu samolotów przez Fortelor Aeriene Romane (FAR, wojska lotnicze Rumunii) wynosi 186,2 mln euro (252,6 mln USD). Kwota ta obejmuje także modyfikację i modernizację, rezerwowe silniki, wsparcie logistyczne i przeszkolenie 9 pilotów i 69 oficerów i żołnierzy personelu naziemnego. Do Portugalii trafi bezpośrednio 78 mln euro. Pozostała suma to koszt zakupu 3 samolotów w USA, wraz z dodatkowym wyposażeniem.

Co ciekawe, rumuńska agencja actmedia donosi, że rząd w Bukareszcie zapłacił już Portugalii pierwszą ratę w wysokości 100 mln euro, a całkowita wartość transakcji to 600 mln euro. Podobną kwotę – 628 mln euro – podaje portal digi24. Według jego informacj i oficjalnego oświadczenia rumuńskiego resortu obrony, szkolenie ma objąć 9 pilotów i 75 techników, na terenie Portugalii. Część ze wspomnianej kwoty pochłonie modernizacja dróg startowych w bazach FAR w Fetesti, Campia Turzii i Buzau.

Prace związane z unowocześnieniem 9 samolotów jedno- i 3 dwumiejscowych wykonają FAP, z pomocą zakładów OGMA-Indústria Aeronáutica de Portugal. Mają one rozpocząć się już niebawem.

Według actmedia pierwszy F-16 trafi do Rumunii w 2015, natomiast Jane’s i digi24 mówią o 2016. F-16 zastąpią w służbie MiG-21 LanceR. Zgłoszenie wstępnej zdolności bojowej zaplanowano w 2017.

Bukareszt podjął decyzję o wyborze nowych samolotów wielozadaniowych już we wrześniu ub. r. Od tamtej pory prowadzono negocjacje co do szczegółów transakcji (Negocjacje o rumuńskich F-16 bliskie końca, 2013-04-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.