Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Załamanie rynku lotniczego?

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 30 maja 2008

Wzrastające ceny paliwa mogą doprowadzić do strat linii lotniczych w wysokości nawet 40 mld USD, alarmują niektórzy analitycy.

Prognozy długookresowe dla lotnictwa pasażerskiego są optymistyczne. Zakładają w ciągu najbliższych 2 dekad wzrost ruchu na średnim poziomie 4,6% rocznie (zobacz: Rynek lotniczy 2026). Jednak rachuby te – zdaniem części analityków – mogą być niewiele warte, w obliczu wzrastających cen ropy naftowej i paliw lotniczych.

Dzisiaj baryłka najdroższej ropy naftowej kosztuje 125 USD. Tydzień temu osiągnęła jednak 135 USD. Oznacza to podwojenie ceny w ciągu zaledwie roku. Część finansistów zakłada, że w najbliższym czasie cena ropy może przekroczyć nawet 200 USD za baryłkę. Co gorsza, zmniejsza się dynamika wzrostu międzynarodowego ruchu lotniczego.

Część przewoźników przygotowuje się więc do podwyżek cen biletów, inni starają się ograniczyć zużycie paliwa, chociażby przez niewielkie zmniejszenie prędkości przelotowych. Nie są to jednak rozwiązania wystarczające – ceny biletów nie mogą rosnąć znacząco, z powodu dużej konkurencji i możliwości rezygnacji części pasażerów z ruchu lotniczego, zaś oszczędności, wynikające ze zmiany prędkości lotu, liczy się promilami wydatków operacyjnych.

Sytuacja ta może przełożyć się na wyniki finansowe linii lotniczych. Szczególnie tych, które dysponują starymi samolotami, o dużym zużyciu paliwa (zobacz: Stare, bo amerykańskie?). Według Chrisa Tarry, niezależnego, londyńskiego analityka rynku lotniczego, wzrost cen paliw może w ciągu roku zwiększyć koszty linii lotniczych o 65 mld USD, generując straty w wysokości aż 40 mld USD, czyli 3,5-krotnie większe, niż w kryzysowym 2001, naznaczonym atakami terrorystycznymi z 11 września.

Trzeba jednak zaznaczyć, że analiza Terry`ego jest odosobniona. Choć wielu przedstawicieli linii lotniczych, głównie w USA, wskazuje ceny paliw jako główne zagrożenie dla przyszłości ruchu lotniczego, żaden nie porównuje obecnej sytuacji do kryzysu z początku bieżącej dekady.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.