Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pożądana Armada Espanola

Marynarka wojenna, 21 stycznia 2014

Coraz więcej państw chce gościć na swych wodach okręty Armada Española (marynarki wojennej Hiszpanii).

Aktywne włączenie się Armada Española w działania promujące hiszpańskie rozwiązania w projektowaniu okrętów wojennych zaczynają dawać pierwsze owoce. Navantia uchodzi za faworyta tureckiego przetargu na dostawę fregat przeciwlotniczych. Duże szanse, choć nie pewność, Hiszpanie mają też w przypadku wspomnianych indyjskich planów budowy i wprowadzenia do służby okrętów desantowych / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Armada Española zaczyna zbierać pierwsze owoce rynkowego sukcesu okrętu zaopatrzeniowego, SPS Cantabria (A15, na zdjęciu), który spędził większość zeszłego roku w Australii (SPS Cantabria przybył do Australii, 2013-02-15, SPS Cantabria wraca do Hiszpanii, 2013-11-04). Australijczycy chcą bowiem ponownie gościć Hiszpanów na swych wodach. (SPS Cantabria może wrócić do Australii, 2014-01-14). Co więcej, według przedstawicieli hiszpańskiej marynarki wojennej, zainteresowane podobną formą współpracy mają być co najmniej 2-3 inne państwa.

Hiszpanie nie precyzują, o które państwa chodzi. Można podejrzewać, że w grę wchodzą m.in. Turcja i Indie, które w ostatnich miesiącach stały się celami intensywnych działań marketingowych Armada Española oraz współpracującej z nią Navantii.

Oba państwa zamierzają uruchomić w najbliższym czasie ambitne programy zakupu nowych okrętów wojennych. W przypadku Turków chodzi o 4 duże fregaty przeciwlotnicze dla Türk Deniz Kuvvetleri (marynarki wojennej Turcji). Hiszpanie chcieliby wziąć udział w całym przedsięwzięciu, oferując gotowe rozwiązanie w postaci fregat typu Álvaro de Bazán (Blas de Lezo w Stambule, 2013-08-01). O dużych szansach Madrytu świadczy m.in. fakt, że Navantia wygrała ostatnio turecki przetarg na budowę i dostawę okrętu desantowego (Navantia wygrywa w Turcji, 2013-12-30).

Także Hindusi wyrażają zainteresowanie budową i wprowadzeniem do służby w ramach Bhāratīya Nau Senā (marynarki wojennej Indii) nowych okrętów desantowych (Po co Indiom okręty desantowe?, 2014-01-14). W tym przypadku w grę również mogłaby wchodzić Navantia, oferująca New Delhi okręty oparte na projekcie rodzimego Juan Carlos I (L61) (SPS Cantabria w Indiach, 2013-11-26), tego samego który wygrał w Turcji.

Indie zamierzają uruchomić też program Project 75I, którego założeniem jest budowa 6 nowych konwencjonalnych okrętów podwodnych (MDL zbuduje okręty podwodne P-75I, 2014-01-02, Przetarg na nowe indyjskie OP coraz bliżej, 2013-08-09). Na tym polu Hiszpanie stają do rywalizacji, oferując wciąż rozwijaną przez siebie konstrukcję typu S-80 (Hiszpania oferuje Indiom S-80, 2013-12-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.