Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Reindustrializacja Europy

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 10 lutego 2014

Kraków gościł polityków, przedstawicieli biznesu oraz ekspertów reprezentujących państwa Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy i Francja).

Prezydent RP Bronisław Komorowski podkreślił, że integracja przemysłu może podnieść konkurencyjność zbrojeniówki zarówno w kraju, jak i na rynkach zagranicznych

Podczas dwudniowej konferencji Polityka przemysłowa Unii Europejskiej – gospodarczy Trójkąt Weimarski prowadzona była debata, w ramach której zgromadzeni uczestnicy oceniali najpoważniejsze wyzwania, jakim musi sprostać Europa, aby utrzymać pozycję jednego z globalnych liderów. O randze spotkania może świadczyć lista najważniejszych gości biorących udział w spotkaniu: Bronisław Komorowski – Prezydent RP, Sigmar Gabriel – Wicekanclerz Republiki Federalnej Niemiec, Minister Gospodarki i Technologii Niemiec, czy Arnaud Montebourg – Minister Odnowy Produkcji Republiki Francji.

Punktem wyjścia obrad była obecna kondycja Unii Europejskiej, jej potencjał, pozycja na globalnych rynkach oraz potencjalne recepty na przyszłość. Obecnie, gdy wdrażany jest budżet na lata 2014-2020, konieczne jest określenie własnego modelu reindustrializacji Europy. Kolejnym krokiem miałoby być stworzenie planu inwestycyjnego, który pozwoli na realna walkę o rynki na innych kontynentach.

W panelu poświęconym przemysłowi zbrojeniowemu przedstawiciele Airbus Group zadeklarowali gotowość do rozpoczęcia inwestycji i utworzenia z polski piątego filaru koncernu. Jednak ma to być możliwe dopiero po poważnych deklaracjach ze strony polskiej

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił korzyści, jakie odniosła Polska stając się przed 25 laty częścią wolnego rynku oraz od dekady będąc członkiem Wspólnoty Europejskiej. Jako szczególnie istotne wskazał rozwinięcie się i unowocześnienie krajowego przemysłu, który stosunkowo dobrze na tle innych przetrwał minione lata kryzysu. Równocześnie jednak zwrócił uwagę na główne czynniki, które mogą hamować rozwój w przyszłych latach – zwłaszcza ceny energii, nawet trzykrotnie droższej niż w USA. Zgodnie ze słowami Bronisława Komorowskiego czynnikiem pozytywnie wpływającym na rozwój polskiego przemysłu może być integracja zbrojeniówki, zwłaszcza w ramach obszaru Trójkąta Weimarskiego. Jednak, aby to osiągnąć potrzebna będzie rozbudowa zaplecza naukowo-badawczego i zniesienie najpoważniejszych ograniczeń, przede wszystkim związanych z polityka energetyczną UE.

W ramach konferencji miała miejsce dyskusja podczas panelu eksperckiego Optymalny rozwój współpracy w dziedzinie aeronautyki i przemysłu obronnego. Podczas debaty swoje stanowiska zaprezentowali Patric Boisser – DCNS Group, Patrice Caine – Thales, Wojciech Dąbrowski – Agencja Rozwoju Przemysłu, Guillaume Faury – Airbus Helicopters, Jean Pierre Talamoni – Airbus Group, Zbigniew Włosowicz – BBN oraz Piotr Wojciechowski – WB Electronics.

Włodzimierz Lewandowski podkreślił konieczność powołania narodowej agencji kosmicznej i instytutu metrologii czasu. Bez tych instytucji Polska nie może poważnie myśleć o byciu liczącym się graczem na rynku technologii kosmicznych / Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski

Wojciech Dąbrowski podkreślił znaczenie współpracy i konsolidacji zbrojeniówki zarówno na poziomie krajowym, jaki i w ramach współpracy międzynarodowej, wskazując na rolę małych i średnich przedsiębiorstw, które w ostatnich latach wypracowały w Polsce gros innowacyjnych projektów. Zbigniew Włosowicz przypomniał, że silny przemysł zbrojeniowy jest istotnym czynnikiem wzmacniającym suwerenność narodów. Równocześnie jednak zwrócił uwagę na fakt konieczności wypracowania strategicznej wizji determinującej przyszłe kierunki rozwoju zbrojeniówki. Z kolei Piotr Wojciechowski podkreślił rolę funduszy europejskich przeznaczonych na badania i rozwój. Równocześnie jednak zauważył, że w skali europejskiej są to jeszcze kwoty niewystarczające. Równie istotne jest też, aby Polska była partnerem, a nie tylko rynkiem zbytu dla wielkich koncernów.

Przedstawiciel Thalesa w swoim wystąpieniu podkreślił, że jego przedsiębiorstwo jest obecne w Polsce już od 20 lat. Zgodnie z zapewnieniami Patrice’a Caine’a Polska jest jednym ze strategicznych partnerów, który korzysta i będzie nadal korzystał z transferu technologii. Caine wskazał również kluczowe dziedziny współpracy: łączność radiową, obronę przeciwlotniczą oraz technologie kosmiczne. Z kolei wizją Airbusa na efektywną kooperację z Polską jest zawarcie długoterminowego porozumienia o współpracy, które będzie wykraczało poza krótkoterminowe korzyści, wynikające z poszczególnych kontraktów. Zgodnie z zapewnieniem Talamoniego silny przemysł zbrojeniowy jest kluczowy dla pomyślności Europy. Zgodnie z zapewnieniem Guillaume Faury’ego Polska mogłaby się stać kolejnym po Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii państwem kluczowym dla koncernu Airbus. Oczywiście wymagałoby to lokalnej specjalizacji – tutaj Francuzi wskazali na możliwość produkcji w naszym kraju łopat wirników nośnych i przekładni głównych śmigłowców (Polska to strategiczny kraj dla Airbus Helicopters , 2014-01-29).

Na koniec swojego wystąpienia przedstawiciele Airbusa podkreślili fakt konieczności wyboru przez Polskę nowych, średnich śmigłowców wielozadaniowych (Prezentacja EC725, 2013-08-26) i komponentów kompleksowego systemu obrony powietrznej (Dialog techniczny na Wisłę cd., 2014-01-24). Polska mogłaby liczyć na miejsce w łańcuchu dostaw, jako oferent komponentów do wspomnianych wiropłatów i systemów. Podkreślony został również fakt naszych aspiracji do eksploracji przestrzeni kosmicznej i konieczności pozyskania odpowiednich technologii.

Zgodnie ze słowami reprezentującego DCNS, Patricka Boissier’a szansą dla naszego kraju mógłby być udział w wieloletnich zintegrowanych inicjatywach europejskich, zwłaszcza w dziedzinie technologii morskich, gdzie Polska, podobnie jak Francja, ma ambicje stać się państwem liczącym się na morzach i oceanach (Wspólne inwestycje, kiedy szczegóły?, 2011-05-19, Porozumienie SMW DCNS, 2011-03-02).

Z rozmowami na temat krajowego przemysłu obronnego ściśle korelowała debata poświęcona aspiracjom Polski do zaangażowania się w europejskie projekty kosmiczne. Europejscy partnerzy nie ukrywali, że dla Polskiego przemysłu będzie to jedno z najtrudniejszych wyzwań. Kluczowe będzie znalezienie krajowej specjalności, która będzie mogła być wkładem w europejski pogram, dlatego dla Polaków najistotniejsze będzie wybranie właściwych projektów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Johanes von Thadden z Airbus Defence and Space podkreślił, że jedną z możliwości zajmowania się przemysłem kosmicznym jest rynek usług. Z kolei Włodzimierz Lewandowski, reprezentujący Międzynarodowe Biuro Miar i Wag w Sevres stwierdził, ze Polska, aby móc wypełnić swoje aspiracje, musi powołać krajową agencję kosmiczną i instytut metrologii czasu – co jest kluczowe zwłaszcza podczas programów zajmujących się nawigacją satelitarną.

Krakowska konferencja okazała się interesującą prezentacją intencji państw Trójkąta Weimarskiego. Prócz omówienia głównych czynników determinujących przyszły rozwój (bądź jego brak) przedstawiciele Polski mogli zorientować się w planach swoich europejskich partnerów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.