Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bsl dla Facebooka

Lotnictwo cywilne, 31 marca 2014

Portal społecznościowy Facebook chce produkować własne bezzałogowce, które mają służyć jako przekaźniki danych.

Wizualizacja bezzałogowego statku latającego napędzanego energią słoneczną, który ma być używany jako przekaźnik danych wysyłanych i odbieranych za pośrednictwem szerokopasmowego Internetu / Rysunek: Facebook

Szefowie Facebooka nabyli niedawno, za sumę 20 mln USD (60,7 ml zł) aktywa przedsiębiorstwa brytyjskiego Ascenta-Aerospace. Jej założyciele, pracujący poprzednio dla QinetiQ, Boeinga, Honeywella i Harrisa, byli zaangażowani w projekcie bezzałogowego statku latającego napędzanego energią słoneczną – Zephyr. W lipcu 2010 ustanowił on rekord długotrwałości lotu dla bezzałogowców, utrzymując się w powietrzu przez 336 h i 23 min (Zephyr wylądował, 2010-07-25).

Obecnie dołączyli oni do projektu Connectivity Lab, mającego zapewnić bardziej powszechny dostęp do Internetu. W zespole znajdują się już byli pracownicy U.S. National Optical Astronomy Observatory, NASA’s Jet Propulsion Laboratory i Ames Research Center.

Facebook jest zainteresowany użyciem bsl napędzanego energią słoneczną jako przekaźnika danych, umieszczonego w stratosferze, na wysokości 19 800 m. Według najnowszych doniesień, przedsiębiorstwo prowadzi obecnie negocjacje z Titan Aerospace, którego inżynierowie skonstruowali inny bezzałogowiec tego rodzaju – Solara.  

Jak mówi założyciel Facebooka Mark Zuckerberg, Connectivity Lab połączy z Internetem cały świat za pośrednictwem bezzałogowców i satelitów. Na ich pokładach będą zamontowane lasery, przekazujące z dużą prędkością strumienie danych pomiędzy nimi i do poszczególnych odbiorców na ziemi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.