Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmarł Zbyszek Boratyński

Lotnictwo cywilne, 17 czerwca 2014

W dniu 20 maja 2014 zmarł nagle, w wieku 65 lat, Zbyszek Boratyński, twórca organizacji IPMS (International Plastic Modellers' Society) Polska.

Idea powołania polskiej sekcji International Plastic Modellers' Society była Jego autorskim pomysłem, który zrealizował we wrześniu 1990. W tym czasie dzięki Jego inicjatywom Lublin, miasto, w którym mieszkał i pracował, stał się stolicą polskiego modelarstwa plastykowego. Zbyszek był organizatorem pierwszych lubelskich ogólnopolskich wystaw – konkursów modelarskich, które odbywały się pod auspicjami IPMS Polska. Był również redaktorem i wydawcą bezpłatnego Biuletynu IPMS Polska, który wydawał własnym sumptem przez kilka lat od połowy 1990. Dzięki Zbyszkowi organizacja skupiła wokół siebie ponad 300 członków.

Aktywność Zbyszka była elementem scalającym i mobilizującym wszystkich do działania. W pewnym momencie musiał dokonać trudnego wyboru – co wybrać – czy pracę społeczną czy zawodową. Wybrał tę drugą i w pełni się w niej zrealizował, osiągając najwyższe tytuły i stanowiska naukowe. Zrobił habilitację i uzyskał z rąk Prezydenta RP tytuł profesora. Pracując na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pełnił funkcję Kierownika Katedry Anatomii i Histologii Zwierząt oraz Kierownika Zakładu Anatomii Zwierząt.

Zaangażowanie w pracę zawodową i liczne związane z tym obowiązki spowodowały, że musiał zrezygnować z czynnego udziału w pracach IPMS. Jego brak stał się przyczyną stopniowego zaniku aktywności organizacji i praktycznie jej upadku. Przykład ten pokazuje jak aktywna jednostka kształtuje swoje otoczenie i jaki ma wpływ na działanie organizacji społecznej. Niestety nikt z Jego otoczenia nie umiał Go zastąpić. Po wyłączeniu się z działalności IPMS Zbyszek nie zerwał ze swoją pasją modelarską i uczestniczył w organizacji wystaw, będąc częstym uczestnikiem pokazów organizowanych w warszawskim Muzeum Techniki.

Zbyszek urodził się 8 marca 1949 w Puławach. Dyplom lekarza weterynarii otrzymał na Wydziale Weterynarii Wyższej Szkoły Rolniczej w Lublinie (1975). Stopień doktora nauk weterynaryjnych uzyskał w 1982, dr hab. nauk wet. w zakresie neuroanatomii (2001) na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej AR w Lublinie. Przedmiotem jego zainteresowań naukowo-badawczych był głównie autonomiczny układ nerwowy zwierząt domowych i wolno żyjących. Od 1975 był Członkiem Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, od 1976 – Członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, a w latach 1987-1991 sekretarzem Lubelskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. Pamiętajmy o Nim i o jego wkładzie w organizowanie plastykowego modelarstwa w kraju, ponieważ Jego działalność stworzyła podwaliny naszej obecnej organizacji.

Na podstawie informacji Krzysztofa Wagnera


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.