Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Modernizacja brazylijskich Lynxów

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 02 lipca 2014

AgustaWestland zmodernizuje śmigłowce Lynx Mk21A lotnictwa marynarki wojennej Brazylii.

Do 14 maja br. śmigłowce Lynx używane przez AvN wylatały 60 920 h, wykonując 56 246 lądowań na pokładach okrętów / Zdjęcie: AgustaWestland

Dowództwo Aviação Naval Brasileira (AvN, lotnictwa Marynarki Wojennej Brazylii) zleciło koncernowi AgustaWestland przeprowadzenie modernizacji 8 śmigłowców Super Lynx Mk21A (miejscowe oznaczenie AH-11A).  Wartość kontraktu to 160 mln USD (486 mln zł). Obecnie AvN ma na stanie 12 wiropłatów tego typu.

AvN eksploatuje Lynxy od 1978. Ich użytkownikiem jest 1º Esquadrão de Helicópteros de Esclarecimento e Ataque (HA-1, eskadra śmigłowców rozpoznawczo-uderzeniowych). Początkowo w skład jednostki wchodziło 9 Sea Lynxów Mk21, oznaczonych jako SAH-11. W 1995 pięć z nich zostało zmodernizowanych przez Westlanda do wersji Mk21A. Dokupiono także 9 kolejnych wiropłatów tego typu.

Obecnie HA-1 ma na stanie 12 AH-11A, które operują z pokładów fregat rakietowych typu Niterói. Do zadań eskadry należy rozpoznanie oraz zwalczanie okrętów nawodnych i podwodnych za pomocą pocisków powietrze-powierzchnia Sea Skua i torped Mk 46. W planach jest także wykonywanie misji ratownictwa bojowego i wsparcia operacji specjalnych.

Prace modernizacyjne polegać będą na zabudowaniu nowych silników LHTEC CTS800-4N, stosowane także w modelach Lynx Mk9A, Super Lynx 300 i AW159 (Pierwsze lądowanie Wildcata na niszczycielu, 2014-03-18), które zapewniają lepsze osiągi w warunkach hot-and-high, awioniki glass cockpit, umożliwiającej wykonywanie lotów w okularowych wzmacniaczach obrazu (NVG), urządzeń nawigacji satelitarnej, układu ILS, układu antykolizyjnego. AH-11A otrzymają także nowy procesor sonaru, układ ostrzegający o opromieniowaniu wiązką radaru, wyrzutniki flar i dipoli oraz nową wciągarkę. W ramach umowy AgustaWestland zapewni Brazylijczykom wsparcie techniczne i logistyczne oraz dostarczy symulator lotu.

Za przeprowadzenie unowocześnienia śmigłowców AvN odpowiadać będą zakłady AgustaWestland w Yeovil w W. Brytanii. Pierwszy AH-11A powróci do macierzystej jednostki jesienią 2017. Wszystkie prace mają być zakończone do początku 2019.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.