Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejne Javeliny

Przemysł zbrojeniowy, 04 lipca 2014

Departament Obrony USA zamówił kolejną partię ppk Javelin oraz wyposażenia dodatkowego. Jego wartość wynosi 162,4 mln USD. Pociski trafią do rodzimych sił zbrojnych oraz dwóch państw sojuszniczych.

Ogłoszone wczoraj zamówienie jest kolejnym na przestrzeni ostatnich miesięcy. Departament Obrony zamawia ppk Javelin z myślą o potrzebach własnych sił zbrojnych, jak i państw sojuszniczych, w ramach programu FMS. Niektóre państwa zastępują nimi obecnie używane ppk Milan europejskiego MBDA / Zdjęcie: Raytheon

Departament Obrony, zamówił 361 ppk Javelin Block I i 137 wyrzutni (Command Launch Unit) dla US Army oraz 236 pocisków dla USMC. Kolejne 20 Javelinów trafi – w ramach programu Foreign Military Sale – do Nowej Zelandii oraz Jordanii.

Za dostawy ppk Javelin odpowiadać będą Raytheon i Lockheed Martin, poprzez joint-venture. Zamówienie powinno zostać zrealizowane do końca września. Wartość zamówionego uzbrojenia wynosi 162,4 mln USD (494,5 mln zł).

W ostatnich tygodniach dużo z kolei mówiło się o możliwej sprzedaży ppk Javelin do Estonii. Tallin, podobnie jak władze pozostałych państw bałtyckich, zamierza zwiększyć w najbliższych latach wydatki na obronność, modernizując wyposażenie sił zbrojnych i przystosowując je do zmieniających się uwarunkowań politycznych w regionie (Estonia chce zakupić ppk Javelin, 2014-06-13).

Obaj producenci nieustannie rozwijają swoją ofertę, przystosowując pociski do opalania z różnych platform. W maju, Lockheed Martin poinformował o próbach ogniowych Javelinów, których wyrzutnia została osadzona na specjalnej wieży przeznaczonej dla wozów bojowych o masie poniżej 20 t (np. gąsienicowych transporterów opancerzonych rodziny M113) (Javelin odpalony z wieży, 2014-05-16). Z kolei w grudniu, Raytheon – wspólnie z brytyjską Chemring Group – wystrzelił pocisk z uniwersalnej wyrzutni okrętowej Centurion (Javelin odpalony z Centuriona, 2013-12-11). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra