Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Angara poleciała

Astronautyka, 12 lipca 2014

Po wcześniejszych nieudanych próbach, ostatecznie odbył się testowy lot rosyjskiej rakiety nośnej Angara-1.2PP. Jej ładunek wylądował na poligonie Kura na Kamczatce.

Rakieta Angara-1.2PP została opracowana przez biuro konstrukcyjne im. Chruniczewa. Składa się z dwóch uniwersalnych modułów – URM-1 pierwszego stopnia i URM-2 drugiego stopnia (modułu przyspieszającego przewidzianego dla rakiet Angara-A3/5)

9 lipca 2014 o 16:04 czasu lokalnego (12:04 UTC) z płaszczyzny startowej 35 kosmodromu Plesieck wystartował prototyp rakiety nośnej Angara-1.2PP. Jednorazowo skonfigurowany demonstrator, złożony z komponentów rakiet rodziny Angara-1 i Angara-A3/5, wykonał lot suborbitalny na odległość 5700 km. Jego elementy weszły do atmosfery w rejonie poligonu Kura na Kamczatce. Makieta ładunku użytecznego wylądowała w planowanym miejscu 21 minut po starcie. Test został uznany za udany.

Pierwotny termin startu Angary-1.2PP był wyznaczony na 25 czerwca. Dla przeprowadzenia dodatkowych przeglądów przeniesiono go na 27 czerwca o 11:15. Wówczas, na 19 sekund przed włączeniem silników próba została przerwana. Według nieoficjalnych informacji, powodem była awaria zaworu zbiornika utleniacza. Rakietę przewieziono wówczas do hangaru dla przeprowadzenia naprawy i przeglądu. Z powodu problemów zrezygnowano z transmisji na żywo startu, a materiały z jego przebiegu udostępniono z opóźnieniem.

Rakieta Angara-1.2PP została opracowana przez biuro konstrukcyjne im. Chruniczewa. Składa się z dwóch uniwersalnych modułów – URM-1 pierwszego stopnia i URM-2 drugiego stopnia (modułu przyspieszającego przewidzianego dla rakiet Angara-A3/5). Większość komponentów rakiety była już wykorzystywana w innych systemach. Silnik modułu URM-2 – RD-0124A jest wersją RD-0124 z Sojuza-2, a RD-191 to wersja RD-151 o mniejszym ciągu, testowanego już w południowokoreańskich rakietach Naro-1.

Rodzina rakiet Angara ma zastąpić rakiety nośne poprzednich generacji, w tym Proton-M, Zenit i Rokot. Zależnie od wersji i wymaganej orbity mają one wynosić ładunki ważące 1,5-35 t z terytorium FR. Program Angara rozpoczęto w 1995 (Połowa startów USA z rosyjskimi silnikami, 2009-11-30; Rosjanie testują silniki nowej rakiety nośnej, 2007-12-19; Rosja buduje nowy kosmodrom, 2007-09-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.