Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Iracka kolumna zmechanizowana zniszczona

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 14 lipca 2014

Państwo Islamskie opublikowało zdjęcia zniszczonej irackiej kolumny zmechanizowanej.

Do ataku na iracką kolumnę zmechanizowaną doszło niedaleko miasta Habanija, w pobliżu bazy wojsk lotniczych Al-Taqaddum, między zajętymi przez ISIL na początku roku al-Ramadi a Faludżą. W ataku bojownicy Państwa Islamskiego wykorzystali prawdopodobnie improwizowane ładunki wybuchowe i miny lądowe

Na profilu społecznościowym Państwa Islamskiego (dawne Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie, ISIL), pojawiała się w ostatnich dniach seria zdjęć, pokazujących zniszczone pojazdy opancerzone irackiej armii. Nie wiadomo, kiedy wykonano zdjęcia (opublikowano je 10 lipca). Do ataku doszło na terenie zachodniej prowincji al-Anbar, zajętej przez islamskich ekstremistów na początku 2014 (al-Kaida zajmuje irackie miasta, 2014-01-03)

Gdy pierwsze pojazdy zostały unieruchomione, pozostałe najprawdopodobniej ostrzelano z broni maszynowej, zmuszając załogi do ucieczki i pozostawienia sprzętu

Na zdjęciach widać bojowników Państwa Islamskiego na tle zniszczonych czołgów M1A1-SA Abrams oraz gąsienicowych transporterów opancerzonych M113. Na fotografiach można zobaczyć co najmniej trzy czołgi oraz 9 transporterów.

Większość pozostawionych przez irackich żołnierzy pojazdów została ograbiona z uzbrojenia oraz przewożonego paliwa i podpalona. Choć nie wszystkie..

Nie wiadomo, co było przyczyną rozbicia irackiej kolumny. Wśród najbardziej prawdopodobnych scenariuszy wymienia się użycie przez ekstremistów improwizowanych ładunków wybuchowych i min, które zniszczyły pojazdy znajdujące się na czele kolumny marszowej. Następujący po eksplozjach ostrzał pozostałych jednostek z karabinów maszynowych, najprawdopodobniej zmusił ich załogi do ucieczki i pozostawienia sprzętu.

.. część transporterów udało się bojownikom uruchomić i odjechać nimi w nieznanym kierunku

To już kolejny na przestrzeni ostatnich tygodni przypadek zniszczenia przez islamskich ekstremistów irackich pojazdów opancerzonych (ISIL przejęła irackiego Abramsa, 2014-07-07). Według strony rządowej, od stycznia do 23 czerwca iracka armia utraciła 28 spośród 140 zakupionych w Stanach Zjednoczonych M1A1-SA (Situational Awareness). W niektórych przypadkach islamistom udało się przebić pancerz czołgów. Irackie Abramsy pozbawione są wkładek ze zubożonego uranu, przez co są mniej odporne na bezpośrednie trafienie pociskami przeciwpancernymi.

Zniszczony iracki Abrams w rękach bojowników Państwa Islamskiego / Zdjęcia: Państwo Islamskie

Najwięcej strat materiałowych Irakijczycy odnotowali w wyniku czerwcowej ofensywy ówczesnej ISIL. Bojownikom udało się zająć północ Iraku, wypierając siły rządowe w liczbie około 30 tys. żołnierzy (Mosul w rękach ISIL, 2014-06-11). Wielu wojskowych zdezerterowało.

Zdobyte na irackiej armii uzbrojenie i wyposażenie wojskowe, w tym pojazdy terenowe, broń i amunicja, są przerzucane do sąsiedniej Syrii, gdzie wspierają rebeliantów walczących z wojskami Baszara al-Assada (Syryjczycy zbombardowali pozycje ISIL w Iraku, 2014-06-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.