Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wystawa Wielka Wojna 1914-1918

Lotnictwo wojskowe, 28 lipca 2014

Dzisiaj w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie otwarto wystawę Wielka Wojna 1914-1918. Prawdziwy koniec belle époque.

Zdjęcie: Wojciech Łuczak

W stulecie wybuchu I wojny światowej w Muzeum Wojska Polskiego uroczyście otwarto unikatową wystawę czasową Wielka Wojna 1914-1918. Prawdziwy koniec belle époque. W ceremonii przecięcia wstęgi udział wzięli minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, dyrektor MWP prof. Zbigniew Wawer i komisarz wystawy Izabella Prokopczuk-Runowska.

Na otwarcie wystawy licznie przybyli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, MON, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Sztabu Generalnego WP, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Garnizonu Warszawa, Instytutu Pamięci Narodowej i GROM, a także przedstawiciele ordynariatów polowych z Księdzem Biskupem Polowym WP Józefem Guzdkiem oraz Naczelnym Kapelanem Wojskowym Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego biskupem Mirosławem Wolą. Licznie reprezentowany był korpus dyplomatyczny z ambasadorami Hiszpanii – Augustinem Nuñezem Martinezem, Włoch – Alessandro de Pedysem i Niemiec – Rolfem Nikelem.

Przesłanie płynące z tytułu wystawy ma zwrócić uwagę zwiedzających na doniosłe wydarzenie historyczne. Wojna z lat 1914-1918 nazwana została wielką dla zaznaczenia jej rozmiaru i skali wysiłku narodów włożonego w jej prowadzenie, a także światową, podkreślając jej globalny zasięg. Przez swój ogrom zniszczeń materialnych i ofiar wśród wojska i ludności cywilnej wojna ta zburzyła dotychczasowe realia i styl życia trwający bez mała od półwiecza, określany symbolicznie terminem belle époque.

Prezentowana w Muzeum Wojska Polskiego wystawa rozpoczyna się sekwencją fotografii ukazujących zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie. Ukazane są też barwne mundury i uzbrojenie z początków wojny. Później przemieszczamy się do okopów, gdzie w niszach i na stanowiskach strzeleckich wystawiono broń, umundurowanie i wyposażenie żołnierzy. Nad okopami znajduje się makieta sterowca. W pozaokopowej części ekspozycji wystawione są broń i umundurowanie, ordery, odznaczenia i odznaki żołnierzy różnych armii walczących w I wojnie światowej.

Ostatnia część wystawy ukazuje realia życia pozafrontowego, losy ludności cywilnej i rolę kobiet. Zagadnienia te pokazane są poprzez materiały ikonograficzne, fotografie, plakaty i oryginalne stroje z epoki. Wystawę kończy sekwencja fotografii ukazujących pomniki-Groby Nieznanego Żołnierza w różnych krajach, stworzone jako wyraz hołdu i pamięci o tysiącach poległych bezimiennych żołnierzy, uczestnikach Wielkiej Wojny.

Wśród eksponatów na szczególną uwagę zasługują jedyny w Polsce mundur lotnika z czasów I wojny światowej, kurtka mundurowa i czapka huzara 1. Przybocznego Pułku Huzarów feldmarszałka Mackensena, galowy mundur generała cesarsko – królewskiego Rajmunda Baczyńskiego, pierwszego komendanta Legionów Polskich, czy mundur i proporzec gen. Józefa Hallera, dowódcy Błękitnej Armii oraz mundur gen. Józefa Dowbor – Muśnickiego, dowódcy Armii Wielkopolskiej.

Wystawa będzie czynna dla publiczności od 30 lipca br. do 31 maja 2015.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.