Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BVS nie chcą Maitri

Przemysł zbrojeniowy, 04 sierpnia 2014

Dowództwo wojsk lotniczych Indii wypowiada się krytycznie na temat planów opracowania indyjsko-francuskiego systemu przeciwlotniczego bliskiego zasięgu, Maitri (w sanskrycie Życzliwość).

Dowództwo wojsk lotniczych Indii woli kontynuować zakupy prezentowanych zestawów przeciwlotniczych Akash, wierząc że jest to klucz do rozwoju rodzimego przemysłu zbrojeniowego. Odmiennego zdania są jednak władze w New Delhi, które w potencjalnej współpracy z francuskim MBDA widzą szansę na transfer części zaawansowanej zachodniej technologii na indyjski rynek / Zdjęcie: DRDO

W ramach wartego potencjalnie 300 mld INR (15,2 mld zł) przedsięwzięcia, indyjska rządowa agencja rozwoju technologii wojskowych (DRDO) i francuska część MBDA mają utworzyć spółkę joint-venture, której zadaniem będzie opracowanie i wdrożenie do służby nowego systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu, Maitri. Docelowo, indyjsko-francuskie zestawy miałyby wejść do uzbrojenia Bharatiya Vāyu Senā (wojsk lotniczych Indii), które powinny zamówić co najmniej 49 wyrzutni, wyposażonych w pociski rakietowe krótkiego zasięgu o zasięgu około 15 km.

Nowe pociski mają być pochodną francuskich VL Mica, z którymi będą współdzielić m.in. aktywy radiolokacyjny układ naprowadzania. DRDO i MBDA zawarły na początku br., porozumienie o woli współpracy, w tym o zakresie transferu francuskiej technologii do Indii oraz o opracowaniu w przyszłości morskiej odmiany pocisków.

Przydatne w rozwoju Maitri będą też doświadczenia wyniesione podczas prac nad zamrożonym indyjskim projektem Trishul (Spydery dla Indii, 2008-09-02), rozwijanym w ramach rządowego programu Integrated Guided Missile Development Program, który pozwolił na wdrożenie do służby m.in. pocisków balistycznych Prithvi oraz Agni (Kolejna udana próba Prithvi II, 2014-01-07, Nocna próba Agni I znów przełożona, 2014-02-20). W przedsięwzięcie DRDO chce zaangażować przedstawicieli sektora prywatnego, a także rządową Bharat Dynamics.

Problemem w realizacji planów rządu może być sprzeciw dowództwa BVS. Nie widzi ono bowiem sensu wdrażania do służby nowych zestawów przeciwlotniczych, kiedy coraz lepsze opinie zbiera system Akash, o zasięgu 25-30 km. Jest on opracowywany przez DRDO, Bharat Dynamics i ponad 200 prywatnych przedsiębiorstw zbrojeniowych od lat 1980.

Do tej pory BVS zamówiły 16 baterii Akash, każda wyposażona w trójwspółrzędny radar z anteną fazowaną (Rajendra) oraz cztery 3-prowadnicowe wyrzutnie, osadzone na kołowych naczepach samochodowych lub podwoziu gąsienicowym. W planach jest zamówienie kolejnych 50 baterii. W przyszłości zestawy zostaną też zakupione przez wojska lądowe, osadzone na podwoziu czołgu T-72. W przypadku pozytywnych doświadczeń z ich eksploatacji, producent zamierza opracować odmianę eksportową.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.