Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

WAT: ultrafiolet przeciwko ppk

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 16 lipca 2008

Instytut Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie z powodzeniem wypróbował w warunkach poligonowych urządzenie, które może zmienić koncepcję budowy systemów aktywnej obrony wozów bojowych przyszłości.

Demonstrator technologii urządzenia optoelektrycznego UV, wykrywającego na dużą odległość odpalenie ppk / Zdjęcie: Wojskowa Akademia Techniczna

Testowanym demonstratorem technologii jest specjalnie wyskalowany detektor promieniowania ultrafioletowego UV, który informuje załogę pojazdu opancerzonego o odpaleniu pocisku przeciwpancernego o wiele wcześniej, niż przy wykorzystaniu stosowanych dzisiaj pokładowych, miniaturowych radiolokatorów.

Jak nas poinformowali szefowie Instytutu Optoelektroniki WAT, detektor wykrywa moment startu ppk z wyrzutni, nawet z odległości wielu kilometrów, poza zasięgiem pola widzenia, ponieważ promienie UV odbijają się od dolnej warstwy chmur. Ma to kapitalne znaczenie dla wczesnego ostrzeżenia żołnierzy w zaatakowanych wozach, bowiem część dzisiejszych rakiet przeciwpancernych jest kierowana na cel za pomocą kamer dziennych i nocnych. Takie pociski (np. używany w Wojsku Polskim Spike, czy amerykański Javelin) mogą zostać odpalone zza przeszkody terenowej (lasu czy wzniesienia) i zaatakowac pojazd z góry, ujawniając się w ostatniej fazie lotu. W takim przypadku systemowi obronnemu wozu bojowego na reakcję pozostaje skrajnie mało czasu.

Naukowcy z WAT udowodnili, że czułość detektora UV można tak dobrać, że wykrywa on na polu walki, wśród strzałów i eksplozji, jedynie chwilę odpalenia ppk.

Na razie, na unikalnym demonstratorze koncepcji, wypróbowano w symulowanych warunkach poligonowego pola walki słuszność założeń konstruktorskich. Do fazy przemysłowej, czy budowy pierwszego polskiego systemu samoobrony aktywnej wozów bojowych, jest jeszcze daleko. Tym niemniej okazało się w praktyce, że do wykrywania atakujących ppk można wykorzystać nie tylko demaskujący swoją aktywną pracą radiolokator milimetrowy, ale także urządzenie całkowicie pasywne.

Sprawa ma także wymiar międzynarodowy. Jednym z pierwszych wspólnych projektów badawczo-rozwojowych EDA - Europejskiej Agencji Uzbrojenia, której członkiem jest Polska - stał się nowoczesny program ochrony aktywnej wozów bojowych przyszłości.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.