Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Galileo na niewłaściwych orbitach

Astronautyka, 25 sierpnia 2014

Dwa satelity europejskiego systemu pozycjonowania Galileo znalazły się na niewłaściwych orbitach. Prawdopodobnie ich normalna eksploatacja będzie niemożliwa.

Dziś Rosokosmos rozpoczął analizę przyczyn niepowodzenia misji wyniesienia na orbity satelitów europejskiego systemu pozycjonowania Galileo przez rakietę nośną Sojuz-ST-B (Dwa kolejne satelity Galileo na orbitach, 2014-08-23). Zebrała się specjalna komisja złożona ze specjalistów zainteresowanych organizacji. W spotkaniu uczestniczy dyrektor generalny NPO im. Ławoczkina, Wiktor Chartow. To przedsiębiorstwo dostarczyło blok przyspieszający Fregat, który zawiódł w czasie misji realizowanej 22 sierpnia.

Komisja rozpatruje kilka wersji wydarzeń. Najbardziej prawdopodobna jest awaria bloku Fregat, a konkretnie czujników orientacji w przestrzeni. Spowodowało to, że silniki manewrowe bloku zadziałały tylko dwa razy zamiast możliwych 20. Rozpatrywane są też inne możliwości, w tym niewłaściwe funkcjonowanie samych satelitów systemu Galileo, ale jest to mało prawdopodobne.

Rakieta nośna Sojuz-ST-B z dwoma satelitami FOC-M1 systemu Galileo wystartowała z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej 22 sierpnia o 12:27 GMT (lot VS09). Początkowo nic nie wskazywało na niepowodzenie misji. Dopiero później okazało się, że satelity znalazły się na zbyt niskich orbitach (26 900 zamiast 29 900 km), co uniemożliwi ich normalną eksploatację. Według ekspertów, satelity można uznać za utracone.

Starty rakiet nośnych Sojuz na rzecz ESA (European Space Agency) wstrzymano do wyjaśnienia przyczyn niepowodzenia. Dwa utracone były pierwszymi z 22 zamówionych w OHB AG w Bremie. Kolejne dwa zostały już dostarczone. Poza Sojuzami do wynoszenia FOC-M1 są przewidziane rakiety Ariane 5, które zabierają po 4 satelity.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.