Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA dozbroją Wietnam

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 03 października 2014

USA chcą częściowo znieść 30-letnie embargo na sprzedaż uzbrojenia i wyposażenia wojskowego do Wietnamu.  

Odpowiadając na wyzwanie strategiczne rzucone przez ChRL, władze Wietnamu zdecydowały się w ostatnich latach na pozyskanie serii nowych okrętów, w tym m.in. 6 konwencjonalnych OP projektu 636 Warszawianka / Zdjęcie: MO Wietnamu

Podczas wczorajszego spotkania z ministrem spraw zagranicznych Wietnamu, Phạm Bình Minhem, Sekretarz Stanu USA, John Kerry, ogłosił plany zniesienia obowiązującego od 1984 embarga na sprzedaż Hanoi uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. W pierwszych latach nowe prawodawstwo będzie ograniczone jedynie do sprzętu używanego w środowisku morskim.

O zniesienie archaicznego i nie przystającego do współczesnych realiów geopolitycznych embarga zabiegało w ostatnich latach wielu przedstawicieli amerykańskiej legislatury. Według nich, wzmocnienie wietnamskich sił zbrojnych, zwłaszcza w wymiarze morskim, ma kluczowe znaczenie dla przyjętej przez Waszyngton strategii ograniczania ekspansji terytorialnej ChRL na wodach Morza Południowochińskiego.

Plany zniesienia wietnamskiego embarga, oznaczają że siły zbrojne Wietnamu będą mogły odkupić od USA wycofywane ze służby uzbrojenie. W grę mogą wchodzić m.in. morskie samoloty patrolowe P-3C Orion, zastępowane przez P-8A Poseidon (P-8A wróciły z Japonii, 2014-08-06), a także fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry, których miejsce zajmują jednostki klasy Littoral Combat Ship (Ostatnia misja USS McClusky, 2014-09-25, Dziesiątki okrętów do wycofania, 2014-07-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.