Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czarnogórska zbrojeniówka na sprzedaż

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 października 2014

Plan prywatyzacji przemysłu obronnego Czarnogóry zakłada sprzedaż dwóch przedsiębiorstw państwowych – MDI i Poliex.

Rada rządowa ds. prywatyzacji i projektów kapitałowych, realizując plan rządu Czarnogóry, opublikowała informacje na temat dwóch przetargów na zakup przedsiębiorstw państwowych sektora obronnego. Dotyczą one sprzedaży 100% udziałów w Montenegro Defence Industry doo Podgorica (MDI), zajmującym się handlem uzbrojeniem i 50,75% udziałów w zakładach chemicznych Poliex Hemijska Industrija A.D. Berane (Poliex).

Obydwa przedsiębiorstwa są jednymi z najbardziej perspektywicznych spośród ok. 30 małych czarnogórskich zakładów branży obronnej. Oprócz nich tylko kilka innych rzeczywiście zajmuje się działalnością produkcyjną i handlową. Oferując MDI i Poliex na sprzedaż, rząd w Podgoricy ma nadzieję na ożywienie rodzimej zbrojeniówki dzięki znalezieniu poważnych partnerów strategicznych, którzy jednocześnie zapewnią rozszerzenie oferty i znalezienie nowych rynków zbytu.

Historia MDI sięga byłego jugosłowiańskiego koncernu Yugoimport SDPR, który do aż czasu rozpadu Serbii i Czarnogóry w 2006 kontrolował czarnogórską spółkę Yugoimport Mont. Potem zmieniła ona nazwę na MDI. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia 15 osób i specjalizuje się w handlu bronią i wyposażeniem z zapasów magazynowych sił zbrojnych Albanii, Bośni i Serbii. Niestety, MDI nie cieszy się dobrą opinią. W latach 2009-2012 w mediach często pojawiały się oskarżenia o nielegalne dostarczanie przez nie 7,62-mm amunicji, 82-mm grantów moździerzowych i jugosłowiańskich pocisków ppanc. do wielu krajów objętych embargiem międzynarodowym, jak Armenia, Gruzja, Libia czy Syria.

W przetargu na sprzedaż MDI mogą wziąć udział przedsiębiorstwa, które nigdy nie zostały oskarżone o naruszenie embarga UE lub ONZ, dotyczącego handlu bronią i spełniają jeden z poniższych warunków: muszą mieć doświadczenie w handlu uzbrojeniem i wyposażeniem w latach 2011-2013 oraz osiągnęły w 2013 zysk w wysokości co najmniej 5 mln euro (ok. 21 mln zł), albo muszą wykazać, że w 2013 osiągnęły przychód w wysokości co najmniej 15 mln euro (ok. 63 mln zł) i posiadają ważne listy intencyjne lub kontrakty z przedsiębiorstwami, które spełniają w/w warunki. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 października br. 

Założone w 1982 w b. Jugosławii, jako wytwórnia plastycznych materiałów wybuchowych, Poliex przetrwało rozpad kraju i wojny na Bałkanach. Obecnie jego większościowym udziałowcem jest rząd Czarnogóry (ponad 46% udziałów), a ponad 4% udziałów ma Fundusz rozwoju Czarnogóry. Zarejestrowany kapitał przedsiębiorstwa wynosi oficjalnie 2,2 mln euro (9 mln zł). Zatrudnionych jest w nim 50 osób. Poliex specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości plastycznych materiałów wybuchowych, detonatorów elektronicznych, materiałów wybuchowych dla górnictwa, pentolitowych detonatorów pośrednich i granatów ręcznych M-75 

W przetargu na sprzedaż Poliex mogą wziąć udział przedsiębiorstwa lub konsorcja, które spełniają jeden z poniższych warunków: muszą mieć doświadczenie w produkcji przemysłowej i zajmowały się produkcją materiałów wybuchowych dla wojska i przemysłu w latach 2011-2013; albo muszą wykazać, że w 2013 osiągnęły przychód w wysokości co najmniej 7 mln euro (29 mln zł) i posiadają ważne listy intencyjne lub kontrakty z przedsiębiorstwami, które spełniają w/w warunki. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 października br. 

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.