Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Spotkanie w sprawie MARES

Astronautyka, 29 października 2014

Urzędnicy ESA, NASA i Roskosmosu dyskutują na temat eksperymentu z wykorzystaniem systemu do badania układu mięśniowo-szkieletowego w warunkach mikrograwitacji (MARES).

MARES został zaprojektowany w celu badania fizjologii układu mięśniowego, nerwowego i nerwowo-mięśniowego. Pozwala na obserwację zaników mięśni zarówno w pojedynczych grupach mięśni, jak i w całych kończynach. System wykorzystuje stymulację 11 grup mięśni o programowalnej prędkości i sile / Zdjęcie: SENER

Grupa inżynieryjno-techniczna SENER jest gospodarzem spotkania na wysokim szczeblu urzędników europejskich, amerykańskich i rosyjskich agencji kosmicznych (ESA, NASA i Roskosmos), które odbywa się w Barcelonie. Jego celem jest zaplanowanie wspólnego eksperymentu z użyciem systemu do badania układu mięśniowo-szkieletowego w warunkach mikrograwitacji – MARES (Muscle Atrophy Research and Exercise System). Został on opracowany przez SENER i od 2010 działa w module Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS, Cygnus odłączył się od ISS, 2014-08-16).

W spotkaniu uczestniczą, ze strony ESA dyrektor Programu Wsparcia i Wykorzystania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Martin Zell, ze strony NASA dyrektor naukowy z Dyrekcji Przestrzeni Kosmicznej i Nauk Przyrodniczych w Johnson Space Center, John Charles, ze strony Roskosmosu odpowiedzialna za relacje zewnętrzne w Instytucie Problemów Biomedycznych, Tatiana Agapczewa oraz z SENER ekipa projektu MARES, kierowana przez inżyniera Jordi Duatisa wspierana przez Dyrektora Departamentu Przestrzeni Kosmicznej, Diego Rodrigueza.

MARES, został zaprojektowany i wytworzony przez zespół specjalistów z SENER i jest częścią aparatury naukowej ESA na ISS. Wchodzi także w skład centrum badawczego NASA (Human Research Facility, HRF). MARES pozwala na badanie wpływu nieważkości na układ mięśniowy i szkieletowy człowieka, w tym na zaniki i utratę siły mięśni, występowanie osteoporozy oraz na interakcje nerwowo-mięśniowe.

Astronauci na ISS wykonują różnorodne ćwiczenia przeciwdziałające skutkom długiego przebywania w stanie nieważkości, ale konieczne jest bieżące analizowanie ich skuteczności. MARES pozwala monitorować efektywność rutynowo wykonywanych ćwiczeń podczas pobytu astronautów na orbicie i w ten sposób umożliwia ułożenie optymalnego planu treningowego oraz analizę zmian stanu fizjologicznego astronautów podczas pobytu na Stacji.

SENER dostarczył cztery komplety systemu MARES, z których jeden znajduje się na ISS, drugi jest zainstalowany w Europejskim Centrum Szkolenia Astronautów ESA w Kolonii, kolejny w centrum wsparcia operacyjnego CADMOS w Tuluzie, a czwarty przygotowany jest do instalacji w Johnson Space Center w Houston, USA.

Podczas wspomnianego spotkania w siedzibie SENER w Barcelonie dyskutowane są szczegóły nowego wspólnego eksperymentu, którego celem jest zbadanie atrofii występującej u astronautów w obrębie stawów kolanowych i kostek najbardziej narażonych na skutki długotrwałej nieważkości. Eksperyment ten mógłby się rozpocząć na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2016.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.