Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bezzałogowy ambulans

Lotnictwo cywilne, 02 listopada 2014

Belgijski student opracował prototyp sześciowirnikowego bezzałogowca wyposażonego w urządzenia ratujące życie. Ma on przybywać na miejsce wypadku przed ambulansem kołowym.

Zdjęcie: TU Delft

Belgijski student holenderskiego Delft Technical University z Delft, Alec Momont zbudował prototyp sześciowirnikowego bezzałogowca wyposażonego w urządzenia ratujące życie. Chodzi przede wszystkim o defibrylator, który może pomóc ludziom przeżywającym zawał. Bsl lecący z prędkością do 100 km/h może go dostarczyć szybciej niż dojedzie tam karetka ratunkowa. Jeśli w pobliżu jest ktoś, kto potrafi go obsłużyć, chory zyskuje kilka minut, które mogą zdecydować o jego życiu.

Co roku zawał dotyka 800 tysięcy mieszkańców Unii Europejskiej. Tylko 8% z nich przeżywa. Zwykle dlatego, że pomoc dociera zbyt późno. Bezzałogowy ambulans z defibrylatorem ma zmienić tę sytuację.

Zbudowany przez Aleca Momonta bsl może dotrzeć do chorego w ciągu minuty na obszarze 12 km2. Sześciowirnikowiec ma udźwig do 4 kg. Poza defibrylatorem przewozi lokalizator sygnału telefonicznego zintegrowany z GPS. Ma też kamerę i kanał łączności pozwalający specjalistom z ośrodka medycznego instruować osoby pomagające choremu.

Momont planuje zbudowane jeszcze bardziej rozbudowanego systemu. Miałby on zawierać m.in. zbiornik tlenu z odpowiednią maską i strzykawkę z insuliną. Cena jednego, odpowiednio wyposażonego bezzałogowego ambulansu, jest szacowana na 15 tys. euro (63 tys. zł). Momont liczy, że w ciągu 5 lat Holandia zostanie pokryta siecią ośrodków wyposażonych w bsl jego pomysłu. Na razie istnieje tylko prototyp zbudowany w ramach jego, obronionej 28 października, pracy dyplomowej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.