Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

DelFly – ważka z kamerą

Lotnictwo cywilne, 06 sierpnia 2008

Kilku naukowców i studentów holenderskiej uczelni Technische Universiteit Delft opracowało najmniejszy ornitopter (skrzydłowiec) świata wyposażony w kamerę, o masie jedynie 3 g.

Ornitopter na dłoni. Delfly micro lata i w miarę sprawnie przekazuje obraz. Na razie jednak to tylko demonstrator technologii. Jego twórcy oczekują przede wszystkim na postęp w tworzeniu baterii, co ułatwiłoby proces budowy podsystemów, umożliwiających wykonywanie lotów autonomicznych, wzrost zasięgu i ewentualne doposażenie, a w konsekwencji - uzyskanie użytkowego statku powietrznego, zdolnego do penetrowania np. zawalonych budynków

DelFly to seria ornitopterów - statków powietrznych napędzanych ruchem skrzydeł, na wzór ptaków lub owadów - skonstruowanych na politechnice w Delft. Celem badań było stworzenie jak najmniejszego statku powietrznego, wyposażonego w kamerę, zdolnego np. do penetrowania zniszczonych budynków, w poszukiwaniu zasypanych ludzi.

Pierwszy model, stworzony w 2005 (DelFly I) miał 50 cm długości. Później udało się zmniejszyć jego wymiary o połowę (rozpiętość skrzydeł 30 cm), w modelu DelFly II. Skrzydłowiec o masie prawie 17 g mógł poruszać się do przodu z prędkością prawie 50 km/h, pozostawać w zawisie, a nawet wykonywać powolny lot do tyłu. Czas pracy - w zależności od wykonywanych ewolucji - wynosi 8-15 minut.

Mikrokamera z transmiterem to również produkt wykładowców i studentów holenderskiej politechniki / Zdjęcia: Technische Universiteit Delft

W tym roku zespół stworzył najmniejszy produkt, DelFly micro. Ornitopter ten ma długość jedynie 10 cm i jest niewiele większy od ważki. Jego masa wynosi jedynie 3 g, z tego litowo-polimerowa bateria 1 g, silnik 0,45 g, kamera wraz z transmiterem 0,4 g, układ przeniesienia napędu 0,5 g, odbiornik sygnałów panelu sterowania lotem 0,2 g. Reszta, czyli szczątkowy kadłub oraz skrzydła i usterzenie, wykonane z folii poliestrowej i balsy - 0,52 g.

DelFly micro może latać przez 3 minuty, nie dalej niż 50 m od operatora. W tym czasie obraz z kamery przekazywany jest do panelu kontrolnego. Ze względu na masę, skrzydłowiec może latać na razie wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.