Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec Żelaznej Brygady

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 10 listopada 2014

Departament Obrony USA ogłosił decyzję o rozwiązaniu stacjonującego w Republice Korei od blisko 50 lat brygadowego zespołu bojowego. Jego miejsce zajmą jednostki wysyłane na półwysep rotacyjnie.

1. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy, podporządkowany jest dowództwu 2. Dywizji Piechoty. Jego żołnierze na stałe stacjonują na terenie w Camp Hovey, na północnym zachodzie Republiki Korei. Po blisko 50 latach, związek taktyczny zostanie wycofany do kontynentalnych USA, a następnie rozwiązany / Zdjęcie: USFK

Zgodnie z ogłoszoną niedawno decyzją Departamentu Obrony USA, stacjonujący na stałe na Półwyspie Koreańskim od lipca 1965, 1. Armored Brigade Combat Team (Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy) Żelazna Brygada z 2. Dywizji Piechoty Indianhead, zostanie rozwiązany latem 2015. Jego miejsce zajmą jednostki wysyłane do Republiki Korei rotacyjnie, na kilkumiesięczne zmiany. W pierwszej kolejności do Azji trafi 4,6 tys. żołnierzy 2. Brygadowego Zespołu Bojowego, 1. Dywizji Kawalerii Pancernej z Fort Hood w Teksasie.

Decyzja o wycofaniu 1. ABCT z Republiki Korei, a następnie jego rozwiązaniu, wiąże się z ogłoszonymi przed kilkoma laty planami redukcji liczebności US Army do 2015 z obecnych 505 tys. do 490 tys. żołnierzy. W przyszłości, liczebność wojsk lądowych USA ma spaść do 450-440 tys. żołnierzy (Głębsza redukcja US Army?, 2013-08-01, Amerykańska bieda, 2013-01-17).

Według przedstawicieli Departamentu Obrony USA, decyzja o rozwiązaniu Żelaznej Brygady nie będzie miała wpływu na liczebność amerykańskiego kontyngentu wojskowego USFK (United States Forces Korea) w Republice Korei. Obecnie na Półwyspie Koreańskim służy 28,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Co więcej, rotacyjne wysyłanie na Półwysep Koreański pełnych Brygadowych Zespołów Bojowych ma zwiększyć potencjał bojowy stacjonujących tam wojsk. Do Republiki Korei będą odtąd bowiem trafiały jednostki wojskowe ze stałym i zgranym personelem wojskowym. W przypadku 1. ABCT dotychczasowa praktyka zakładała rotację żołnierzy, wysyłanych do Korei w ramach rocznych kontraktów.

Warto podkreślić, że nim podjęto decyzję o rotacyjnym wysyłaniu do Republiki Korei całych BCT, US Army przetestowała tę praktykę na poziomie batalionu (Dodatkowi Amerykanie już w Republice Korei, 2014-01-31). Za obecność żołnierzy oraz towarzyszącego im uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, w tym czołgów podstawowych M1A2 SEP V2 oraz bojowych wozów piechoty rodziny M2A3/M3A3 BUSK, płacili południowokoreańscy podatnicy (Seul zapłaci więcej za USFK, 2014-04-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.