Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatni Cougar dla Albanii

Lotnictwo wojskowe, 18 listopada 2014

Albania odebrała czwarty śmigłowiec Airbus Helicopters AS 532AL Cougar, ostatni z zamówionych w 2009.

Czwarty, ostatni średni śmigłowiec transportowy AS 532AL Cougar dostarczony do Albanii. Wiropłaty tego typu pozwolą albańskim siłom zbrojnym wykonywanie połączonych ćwiczeń i operacji z sojusznikami z krajów członkowskich NATO / Zdjęcie: MO Albanii

Oryginalny kontrakt zakładał dostarczenie pięciu Cougarów w czterech różnych wersjach. Eurocopter (obecnie Airbus Helicopters) miał wyprodukować 2 wiropłaty w konfiguracji do transportu żołnierzy, 1 przeznaczony do ewakuacji medycznej, 1 do misji poszukiwawczo-ratowniczych i 1 do przewozu VIP-ów. Kontrakt warty jest ok. 103 mln USD (340 mln zł).

Śmigłowiec przeznaczony do transportu VIP-ów miał być pierwszym Cougarem dostarczonym do Albanii, jednak po jego katastrofie podczas lotu próbnego w 2012 zrezygnowano z zakupu tej wersji (Katastrofa Cougara, 2012-07-25).

W zamian za to Albania kupiła dwa lekkie śmigłowce EC145, przeznaczone do likwidowania szkód powstałych w wyniku klęsk żywiołowych i katastrof.  Spodziewany termin ich dostarczenia to druga połowa 2015.

W trakcie ceremonii przejęcia ostatniego Cougara, Mimi Kodheli, minister obrony Albanii, podkreślił jak ważne są dla Albanii nowe śmigłowce. Nie tylko polepszą zdolności operacyjne albańskich sił zbrojnych, ale też zwiększą poziom interoperacyjności z NATO. Po przyłączeniu 2009 do Sojuszu, Albania podejmuje ciągłe starania wymiany swojego sprzętu wojskowego na nowoczesny, kompatybilny ze standardami NATO.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.