Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Start Protona-M odłożony o miesiąc

Astronautyka, 29 listopada 2014

Planowany na 28 listopada start rakiety nośnej Proton-M z europejskim satelitą Astra 2G został opóźniony o miesiąc. Przyczyną są problemy techniczne z blokiem przyspieszającym Briz-M.

Proton-M z satelitą Astra 2 G w czasie przygotowań do startu / Zdjęcie: ILS - SES

Wczoraj źródła na kosmodromie Bajkonur podały, że start rakiety nośnej Proton-M z europejskim satelitą Astra 2G został opóźniony o miesiąc (Zgoda na start Protona-M, 2014-09-27). Rakieta została zdjęta z wyrzutni, na której umieszczono ją 24 listopada, i przewieziona do hangaru kompleksu montażowo-doświadczalnego. Tam ma zostać przeprowadzona naprawa żyroskopu układu sterowania bloku przyspieszającego Briz-M i jego testy.

Geostacjonarny, 6-tonowy satelita Astra 2G został wyprodukowany przez Airbus Defence and Space. Zamawiającym jest operator telekomunikacyjny SES z Luksemburga. Minister obrony Luksemburga ujawnił, że satelita ma być czasowo wykorzystywany do utrzymywania łączności w systemach NATO. Według niego, Sojusz zarezerwował możliwość transmisji w pasmach X i Ka przez pierwsze 3 miesiące eksploatacji satelity. Korzystać z tej możliwości miałyby jednostki w Europie.

Za wyniesienie satelity Astra 2G na orbitę odpowiada International Launch Services Inc. Jej kontrolnym pakietem dysponuje Centr im. M.W. Chrunicziewa. To należąca do niego wytwórnia jest odpowiedzialna za coraz niższą w ostatnich latach jakość produkcji. Zmiany w centrum zapowiedział przedstawiciel ORKK (Obiediniennaja rakietno-kosmiczeskaja korporacja).

Przy okazji problemów z planowanym na wczoraj startem okazało się, że jeszcze jeden Proton-M poleci później niż zakładano. Rakieta, która ma wynieść na orbitę rosyjskiego satelitę telekomunikacyjnego Jamał-401, nie wystartuje 12 grudnia, a najprawdopodobniej 4 dni później. Oficjalnie nie jest to jednak spowodowane problemami technicznymi, a wydłużeniem czasu przygotowań do startu. Jamał-401 należy do kompanii Gazprom – kosmiczeskije sistiemy.

Najbliższy start Protona-M będzie 400. w historii rakiet nośnych tego typu różnych wariantów. Pierwsze Protony (UR-500) startowały w Kosmos w 1965, blisko 50 lat temu. Dziś koszt startu Protona-M jest szacowany na 2,4-2,8 mld rubli (80-100 mln USD).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.