Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wystartowała ciężka Angara

Astronautyka, 23 grudnia 2014

Z kosmodromu Plesieck wystartowała rakieta nośna Angara w wersji ciężkiej. W czasie testu ma wynieść na orbitę geostacjonarną ważącą ponad 2 tony makietę satelity.

O 8:57 czasu moskiewskiego z kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim wystartowała rakieta nośna Angara-A5 w wersji ciężkiej z blokiem przyspieszającym Briz-M. Jej pierwszy stopień zakończył pracę po 2 minutach i upadł na terenie Republiki Komi. Drugi spadł po kolejnych 2 minutach na pustynny obszar obwodu tomskiego, a trzeci wpadł do Morza Filipińskiego. Blok z ważącą ponad 2 tony makietą satelity oddzielił się po 12 minutach lotu. Makieta powinna trafić na orbitę geostacjonarną o 17:57.

Dzisiejszy start obserwował poprzez łącze telewizyjne prezydent FR Władimir Putin. Przy tej okazji przypomniano, że Angara-A5 została w całości zbudowana z komponentów produkcji rosyjskiej. W kolejnych startach ma zastępować dotychczas używane rakiety Rokot i Proton-M.

Test rakiety Angara w wersji lekkiej przeprowadzono 9 lipca. Angara-1.2PP (Pierwyj Pusk) wystartowała z Plesiecka i poleciała trajektorią balistyczną na poligon Kura na Kamczatce. Lot trwał 21 minut. Makieta satelity ważyła wówczas 1,43 t.

Rakiety serii Angara zostały opracowane i są produkowane przez Centrum im. Chruniczewa. Do 2025 mają całkowicie zastąpić rakiety typu Proton. W najcięższej wersji będą mogły wynosić na niskie orbity satelity ważące do 25 ton. Pierwszy start Angary z prawdziwym satelitą planowany jest na przełom 2016-2017. Docelowo, po 2024, ma odbywać się po 7 startów rakiet Angara różnych wersji rocznie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.