Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Fińskie kłopoty Beretty

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 30 grudnia 2014

Beretta Holding planuje przeniesienie produkcji karabinów wyborowych z zakładów SAKO w Finlandii do Włoch. Powodem jest polityka fińskich władz, ograniczających eksport broni.

Najnowszy fiński modułowy karabin wyborowy SAKO TRG 10, opracowany pod kątem przetargu na nową broń precyzyjną dla amerykańskich komandosów / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Fiński dziennik Aamuposti poinformował, że kierownictwo Beretta Holding planuje przeniesienie produkcji karabinów wyborowych rodziny TRG – w tym najnowszych M10 (DSEi 2011: Debiut SAKO TRG M10, 2011-09-14) – z zakładów SAKO w Riihimäki do Włoch. Powodem są kłopoty z uzyskaniem fińskich licencji eksportowych. Są one wymagane prawem do sprzedaży broni produkowanej przez fabrykę SAKO do państw trzecich.

Kilkukrotnie doszło już do sytuacji, gdy Beretta wynegocjowała kontrakt na dostawy broni wyborowej, ale do transakcji nie doszło z powodu sprzeciwu Finów (Karabiny wyborowe dla MARCOS, 2014-02-26). Dotyczyło to sprzedaży broni do państw, których polityka budziła zastrzeżenia strony fińskiej. Pod tym względem władze włoskie mają znacznie bardziej elastyczne podejście i daleko bardziej wspierają własny przemysł.

Uzyskanie zgody eksportowej na dostawy karabinów wymaga zatwierdzenia przez dwa fińskie ministerstwa: obrony i spraw zagranicznych. O ile to pierwsze za każdym razem wyraża zgodę, o tyle sprzedaż blokuje drugie. Największym przeciwnikiem jest minister spraw zagranicznych Erkki Tuomioja z Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP), wchodzącej w skład koalicji rządowej.

Przedstawiciele fińskiego parlamentu, popierający produkcję włoskich karabinków Beretta ARX 160 w zakładach SAKO podczas porównywania dotychczas użytkowanej broni z proponowaną konstrukcją / Zdjęcie: KUVA

Warto dodać, że z podobnym problemem borykają się tez polscy producenci broni strzeleckiej. Sprzeciw przedstawicieli rodzimego MSZ już kilka razy doprowadził do anulowania bądź niepodpisania umów eksportowych, m.in. na dużą liczbę granatników rewolwerowych do jednego z państw Bliskiego Wschodu oraz kilka tysięcy pistoletów samopowtarzalnych do azjatyckiego użytkownika rządowego.

Włosi z powodu braku zgód ze strony fińskiej ponoszą duże straty. Zwłaszcza, że zamówienia nie dotyczą jedynie karabinów, te stanowią najważniejszy, ale nie jedyny element dostarczanych zestawów. Reszta to dodatkowe wyposażenie dla snajperów, które wytwarzane jest przez inne przedsiębiorstwa wchodzące w skład Beretta Holding, jak producent optyki Steiner z Niemiec, czy dostawca wskaźników i podświetlaczy laserowych Laser Devices ze Stanów Zjednoczonych.

Sprzeciw Finów dotyczący eksportu broni automatycznie powoduje anulowanie całego kontraktu. Warto przy tym dodać, że koszt samego karabinu jest zazwyczaj mniejszy od połowy wartości całego zestawu dla snajpera. Najdroższe są systemy elektroniczne (kalkulatory balistyczne, stacje pogodowe) i optoelektroniczne (nakładki nokto- i termowizyjne).

Przeniesienie produkcji do Włoch spowoduje spadek zatrudnienia w zakładach w Riihimäki. Ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, ale jeżeli karabiny wyborowe rodziny TRG przestaną być produkowana przez SAKO, to Finowie całkowicie utracą zdolność wytwarzania wojskowych konstrukcji strzeleckich. Nie jest też pewne, jak wpłynie to na decyzje dotyczące przezbrojenia armii tego państwa w nową broń indywidualną (Fińskie ARX 160?, 2014-11-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.