Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wojskowe karabinki dla Policji

Strategia i polityka, 25 stycznia 2015

W związku ze wzrostem zagrożenia atakami terrorystycznymi i innymi naruszeniami porządku publicznego, Wojsko Polskie przekaże Policji 2,5 tys. karabinków AKMS.

Wojsko Polskie przekaże Policji karabinki AKMS, których nie będą już używały Siły Zbrojne WP. W pierwszej partii będzie 2,5 tys. kałasznikowów ze składanymi kolbami, wykorzystywanych jako broń alarmowa, wydawana w razie zagrożenia terrorystycznego / Zdjęcie: Policja

Ostatnie ataki terrorystyczne we Francji, jak też wydarzenia na Ukrainie spowodowały ponowne zainteresowanie się Policji karabinkami automatycznymi do amunicji 7,62 mm x 39. Do tej pory karabinki AKM/AKMS były sukcesywnie wycofywane z arsenałów (tylko w 2009 do Agencji Mienia Wojskowego przekazano ich 7 tys.) i zastępowane pistoletami maszynowymi do naboju 9 mm x 19. Nowe karabinki kalibru 5,56 mm kupowano jedynie dla policyjnych pododdziałów antyterrorystycznych, Biura Operacji Antyterrorystycznych i innych formacji specjalnych (Policja zamawia amunicję, 2014-12-09; Wspólne ćwiczenia SG, ABW i CBŚ, 2014-10-31; Policja kupuje paralizatory, 2014-10-01; Naboje FAM-Pionki dla Policji, 2014-08-09).

Wzrost zagrożenia terroryzmem politycznym, religijnym i państwowym doprowadził do sytuacji, w której Policja chce ponownie uzupełnić zapasy swojej broni alarmowej. Nie są to konstrukcje strzeleckie używane przez funkcjonariuszy na co dzień, ale wykorzystywane jedynie w sytuacjach wyjątkowych, jak zabezpieczenie ważnych obiektów (ambasad, czy lotnisk) w razie podejrzenia zamachu.

Brak odpowiedniej liczby broni w policyjnych magazynach, a jednocześnie chęć szybkiego uzupełnienia zapasów, doprowadził do zwrócenia się z prośbą do Wojska Polskiego o przekazanie karabinków AKMS, które nie są już wykorzystywane przez Siły Zbrojne RP. W pierwszej kolejności do Policji ma trafić partia 2,5 tys. karabinków kałasznikowa ze składanymi kolbami. W przyszłości funkcjonariusze dostaną dalsze AKMS z wojskowych arsenałów.

Przejęcie karabinków wymusi dodatkowe przeszkolenie policjantów z posługiwania się tą bronią strzelecką. Policja nie dysponuje odpowiednią liczbą strzelnic dostosowanych do amunicji kal. 7,62 mm, dlatego część treningów będzie realizowana na obiektach wojskowych, z wykorzystaniem instruktorów z WP. Program szkolenia ma zostać zrealizowany do końca 2015.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra