Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Spartany dla ukraińskiej Gwardii Narodowej

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 08 lutego 2015

Ukraińska Gwardia Narodowa otrzymała partię pojazdów opancerzonych Spartan. Sześć wozów tego typu ma trafić do pułku specjalnego Azow w Donbasie.

Pojazdy Spartan przekazane ukraińskiej Gwardii Narodowej / Zdjęcie: MSW Ukrainy

Na poligonie Gwardii Narodowej pod Kijowem odbyła się uroczystość przekazania 6 pojazdów opancerzonych Spartan. Wziął w niej udział m.in. sekretarz Rady obrony i bezpieczeństwa narodowego Ukrainy Aleksandr Turczinow, minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow i pełniący obowiązki komendanta Gwardii Narodowej Nikołaj Bałan. Pojazdy odebrali żołnierze pułku specjalnego Azow. Mają one w ciągu kilku dni trafić na front walki z prorosyjskimi separatystami w Donbasie.

W przekazanej Gwardii Narodowej wersji Spartany są wyposażone w zdalnie sterowane wieże Sarmat uzbrojone w karabiny maszynowe KT kal. 12,7 mm i pociski przeciwpancerne Stugna-P (nazwa eksportowa – Skif). System jest sterowany z wnętrza pojazdu. Operator może wskazać cel na bazie obrazu uzyskiwanego z urządzeń rozpoznawczych. Pocisk atakuje cel w trybie autonomicznym lub sterowany przez operatora.

Spartany produkowane są przez Kremeczugski awtomobilnyj zawod (KrAZ) na licencji kanadyjskiej Streit Group (Jubileuszowy Spartan, 2014-07-23). Nieoficjalnie podawana cena jednostkowa wynosi ponad 5 mln hrywien (ok. 720 tys. zł). Pusty pojazd waży ok. 9 t. Zbudowany na bazie podwozia Forda F550 Spartan zapewnia ochronę na poziomie 2 wg Stanag 4569.

Pierwsze dwa Spartany KrAZ przekazał Gwardii Narodowej w lipcu 2014. Kolejnych 10, z kompleksami Sarmat, trafiło do żołnierzy w październiku 2014. Pojazdy są uzbrajane w systemy ukraińskie przez kijowskie zakłady Łucz.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.