Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indyjskie problemy ze śmigłowcami

Lotnictwo wojskowe, 02 marca 2015

W ciągu ostatnich czterech lat siły zbrojne Indii straciły 14 śmigłowców. 

W ciągu ostatnich czterech lat siły zbrojne Indii utraciły 14 śmigłowców. W wyniku katastrof śmierć poniosło 31 osób / Zdjęcie: MO Indii

Ministerstwo obrony Indii poinformowało, że od 1 kwietnia 2011 do 25 lutego br. utracono 14 wojskowych wiropłatów. W katastrofach zginęło 31 osób (Fatalny styczeń indyjskiego lotnictwa, 2015-02-05). Dane zostały zebrane przez ministra obrony, Manohara Parrikara, na specjalne żądanie członków legislatywy. 

Do największej liczby wypadków doszło wskutek usterek technicznych lub błędów pilotów. Za najbardziej awaryjne uznano wiekowe Cheetah (SA315B Lama) i Chetak (Aerospatiale SA316 Alouette III, na zdjęciu). Minister Parrikar poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch dekad wojska lądowe i lotnicze oraz marynarka wojenna Indii straciły 191 śmigłowców obu typów. W katastrofach zginęły 294 osoby.

Ministerstwo obrony Indii niepokoi fakt, że coraz częściej dochodzi do wypadków z udziałem nowych, zaledwie kilkuletnich statków powietrznych, w tym HAL Dhruv i Mi-17W-5 (Dhruvy wznawiają loty, 2014-08-27). Często ich przyczyną jest zła jakość pracy personelu obsługowego w bazach wojskowych.

Warto przypomnieć, że Indie od kilku lat bezskutecznie starają się zastąpić wiekowe śmigłowce nowymi konstrukcjami. Program RSH (Reconnaissance and Surveillance Helicopter) zakłada zakup co najmniej 197 wiropłatów rozpoznawczych i obserwacyjnych – 133 dla wojsk lądowych i 64 dla wojsk lotniczych, za 60 mld INR (3,5 mld zł). Jego realizacja była już kilkukrotnie przerywana, głównie ze względu na skandale korupcyjne towarzyszące wyborowi dostawcy i zmianę wymogów technicznych przyszłych użytkowników. 

RSH zastąpią w linii w/w Cheetah i Chetak. Będą służyły do prowadzenia obserwacji i rozpoznania, transportu żołnierzy lub zaopatrzenia, kierowania ogniem artyleryjskim, reagowania kryzysowego, wspierania śmigłowców szturmowych oraz zwalczania nieprzyjacielskich statków powietrznych przy użyciu pocisków rakietowych powietrze-powietrze


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.