Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Enforce Tac 2015: SIG Electro-Optics

Przemysł zbrojeniowy, 05 marca 2015

SIG Sauer zadebiutował w 2015 jako producent celowników optycznych i elektrooptycznych.

Celownik Tango 6 1-6x24 do strzelania na średnie odległości z broni samopowtarzalnej. Na uwagę zasługuje masywny pierścień regulacji powiększenia, zaopatrzony w elementy światłowodowe pozwalające na sprawdzanie nastawy bez odrywania wzroku od celu. Masywne bębny korekcyjne mają mechanizm blokowania obrotu, uniemożliwiający przypadkową zmianę ustawień. Pewne obawy budzi niezbyt precyzyjna praca bębnów i zakres regulacji, jedno klikniecie to aż 0,5 MOA, co na średnich dystansach będzie powodowało znaczące przesunięcie średniego punktu trafienia

Kierownictwo SIG Sauer podjęło odważną decyzję, aby rozpocząć samodzielną produkcję optyki i optoelektroniki, zamiast zlecić opracowanie nowych konstrukcji pod własną marką któremuś z wyspecjalizowanych w tym przedsiębiorstw. W efekcie w Portland w stanie Oregon, powstała całkowicie nowa fabryka.

Przedsiębiorstwo znane najbardziej z produkcji broni krótkiej (EnforceTac 2014: Bezkurkowy SIG P320, 2014-03-07), obecnie oferuje szeroki asortyment optyki, zacząwszy od celowników kolimatorowych, na lunetach dla strzelców precyzyjnych skończywszy. Tworząc całkowicie nowy dział, SIG Sauer stanął przed koniecznością pozyskania do niego doświadczonych specjalistów. Jedną z kluczowych postaci SIG Electro-Optics jest Stefan Stossier, do tej pory związany z jednym z potentatów w branży – Leuopold & Stevens.

Proste i intuicyjne manipulatory kolimatorów Romeo ułatwiają ustawienie intensywności podświetlenia znaku i zerowanie celownika. Na uwagę zwraca niecodzienne wzornictwo nawiązujące do trapezoidalnych kształtów zamków pistoletów

Prezentowane podczas Enforce Tac produkty wyróżniały się interesującym wzornictwem, nawiązującym do trapezoidalnych kształtów zamków pistoletów SIG Sauer. Nie sposób nie zauważyć, iż intencją producenta było opracowanie modeli, które nie tylko przyciągają wzrok, ale też mają charakteryzować się solidną konstrukcją.

Cała oferta została podzielona na kilka linii produktów. Tango i Whiskey to celowniki optyczne przeznaczone do precyzyjnego strzelania na średnich dystansach. Bravo to kolimatory do zastosowań stricte bojowych, Romeo to rodzina miniaturowych celowników kolimatorowych przeznaczonych głównie na broń krótką. Ofertę uzupełniają dalmierze laserowe serii Kilo, lornetki Zulu oraz lunety obserwacyjne Victor.

Zgodnie z zapewnieniem producenta, szczególną uwagę poświęcono jakości poszczególnych komponentów. Soczewki zostały wykonane z wysokiej jakości surówki szklanej i pokryte powłokami o dwojakim działaniu; po pierwsze mają one zapewnić jak najlepszą transmisję światła, po drugie chronić układ optyczny przed mikrouszkodzeniami.

Debiutując na rynku optyki i optoelektroniki, SIG Sauer zainwestował we własną fabrykę i pozyskał doświadczonych specjalistów. W konsekwencji rok 2015 rozpoczął oferując szeroką gamę celowników dalmierzy oraz urządzeń obserwacyjnych / Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski

Flagowymi produktami są celowniki o specyfikacji odpowiadającej zapotrzebowaniu resortów siłowych. Linia Tango to lunety dla strzelców precyzyjnych. Zakresy powiększeń pozwalają przypuszczać iż zostały opracowane zarówno z myślą o samopowtarzalnej broni wyborowej (1-4x24 oraz 1-6x24), jak i karabinach snajperskich (największa ma parametry 5-30x56). Oferowane tubusy o średnicach 30 i 34 mm wyraźnie wskazują na dążenie producenta do uzyskania maksymalnego zakresu regulacji siatki celowniczej. Oferowane są trzy typy siatek celowniczych. Pierwsza to Horseshoe Dot, przeznaczona do strzelania z małymi powiększeniami (duży podświetlany znak celowniczy), optymalizowana do strzelania amunicją 5,56 mm x 45 i 7,62 mm x 51. Do strzelania na dalsze dystanse przeznaczone są siatki MRAD/MOA (umożliwiająca branie poprawek za pomocą siatki) i Hellfire Triplex (będąca modyfikacją klasycznego krzyża Duplex z centralnym, podświetlanym punktem celowniczym). SIG Sauer oferuje siatki celownicze zarówno w pierwszym, jak i drugim planie optycznym.

Celowniki holograficzne linii Bravo są przeznaczone do dynamicznego strzelania na bliskie i średnie odległości. Model Bravo 4 (4x30) przy czterokrotnym powiększeniu zapewnia strzelcowi pole obserwacji szersze o 42% w porównaniu większością celowników przy dwukrotnym powiększeniu. Ma on siatkę celowniczą Horseshoe Dot.

Uzupełnieniem oferty dla resortów siłowych są celowniki kolimatorowe z rodziny Romeo. To proste i wytrzymałe konstrukcje pozwalające na szybkie oraz intuicyjne celowanie na bliskich dystansach. Wyświetlane znaki celownicze to 3MOA Dot (pojedynczy punkt) i Circle Dot (punkt zamknięty w większym okręgu). Układ optyczny, wolny od błędu paralaksy, charakteryzuje się dobrymi parametrami transmisji światła.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.