Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

LIMA 2015: Malezyjski debiut Scobota

Przemysł zbrojeniowy, 17 marca 2015

W Langkawi regionalny debiut ma robot inspekcyjny Scobot 200 południowokoreańskiego Firstec.

Południowokoreański Firstec prezentuje w Langkawi nowego robota inspekcyjnego, Scobot 200. Oferta skierowana jest m.in. do państw Azji Południowo-Wschodniej, które dysponują ograniczonymi środkami na modernizację sił zbrojnych / Zdjęcie: Michał Jarocki

Podczas tegorocznej wystawy LIMA zadebiutował nowy robot inspekcyjny, Scobot 200. Pojazd wprowadziło na rynek przed rokiem południowokoreańskie Firstec, jednak nie był on dotąd wystawiany nad Morzem Południowochińskim. Prace nad konstrukcją trwały cztery lata. Przedsięwzięcie zrealizowano wysiłkiem rodzimego przemysłu. 

Robot oferowany jest przede wszystkim siłom zbrojnym i jednostkom specjalnym policji. Firstec prowadzi już wstępne rozmowy z kilkoma państwami, wyrażającymi zainteresowanie południowokoreańską ofertą. W rozmowie z RAPORT-wto producent z Gyeonggi na północnym zachodzie kraju nie chciał jednak zdradzić, kim są potencjalni klienci. Wiadomo jednak, ze w grę wchodzą państwa regionu Azji Południowo-Wschodniej. 

Scobot 200 w wersji bazowej (pozbawionej wyposażenia dodatkowego) ma 1 m długości, 0,4 m szerokości i 0,3 m wysokości. Masa urządzenia wynosi 32,5 kg. Robot rozwija prędkość do 10 km/h. Obserwacja otoczenia prowadzona jest przy użyciu kamer pracujących w paśmie światła widzialnego i podczerwieni. 

Do standardowego wyposażenia Scobota 200 należy wysięgnikowy manipulator o pięciu stopniach swobody, z funkcją zacisku szczęk. Urządzenie o masie 15 kg ma zasięg 1,5 m. Udźwig sięga 13,5 kg. Producent oferuje potencjalnym klientom dużą swobodę w doborze wyposażenia dodatkowego. W ofercie znajdują się m.in. głowice optoelektroniczne, dalmierze laserowe oraz urządzenia informujące o użyciu broni CBRN (chemicznej, biologicznej, radiologicznej i nuklearnej). 

Długotrwałość pracy Scobota 200 uzależniona jest od rodzaju wykonywanych zadań. Nie przekracza 24 h. Operator steruje robotem za pomocą specjalnego panelu i łącza LAN, którego zasięg wynosi 1 km. 

Warto zauważyć, że w ofercie południowokoreańskiego producenta znajduje się też mniejszy robot inspekcyjny, Scobot 100. Urządzenie ma 0,5 m długości, 0,5 m szerokości i 0,2 m wysokości. Jego masa nie przekracza 25 kg. Rozwija prędkość do 10 km. Długotrwałość pracy sięga 12 h. Operator może sterować robotem z odległości do 500 m. 

Oferta południowokoreańskiego producenta skierowana jest w pierwszej kolejności do państw Azji Południowo-Wschodniej. Przedstawiciele Firstec przyznają, ze szanse wejścia na azjatycki rynek utrudnia im brak doświadczenia oraz niska rozpoznawalność produktu oferowanego rynkowo dopiero od roku. 

Swoich szans Koreańczycy upatrują jednak w cenie, która ma być zdecydowanie niższa niż w przypadku konkurencji, w tym np. amerykańskiego iRobot (Wsparcie techniczne MTRS US Navy, 2014-10-21). Stąd decyzja o skoncentrowaniu zabiegów marketingowych na państwach Azji Południowo-Wschodniej, które dysponują ograniczonym budżetem na modernizację sił zbrojnych. Warto przypomnieć, że od kilku lat aktywny w regionie jest warszawski Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów (PIAP). Polski producent nie zdecydował się jednak na wystawienie swojej oferty w Langkawi (IndoDefence 2014: Debiut Gryfa, 2014-11-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.