Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

EDEN przeciwko zagrożeniom CBRNe

Przemysł zbrojeniowy, 08 kwietnia 2015

W połowie kwietnia w Polsce, w ramach projektu EDEN, odbędą się ćwiczenia z działania zarządzania kryzysowego w przypadku zagrożeń CBRNe.

Jednym z najistotniejszych zadań służb porządku publicznego jest zapewnienie naszemu kontynentowi bezpieczeństwa. Szczególny nacisk kładzie się na zdarzenia, które budzą we współczesnym świecie największy strach, związane z zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi, nuklearnymi i materiałami wybuchowymi (CBRNe).

Odpowiedzią na te wyzwania jest projekt EDEN (End-user driven DEmo for cbrNe). Jak mówi Aneta Michalkiewicz, kierownik projektu w Astri Polska – Projekt EDEN jest niejako rozwinięciem koncepcji, znanej z projektu FP 7 PRACTICE (Polska w PRACTICE, 2014-05-26). W jego ramach budowany był PRACTICE Toolbox, który integruje narzędzia wspomagające działania zarządzania kryzysowego w przypadku zagrożeń CBRNe.

EDEN idzie dalej i jego celem jest integracja wielu tego typu Toolboxów oraz innych narzędzi i czujników w jednym miejscu, które nazywamy EDEN Store. Doświadczenie zdobyte podczas zorganizowanych pokazów technologii opracowanych w ramach projektu PRACTICE jest obecnie użyteczne w projekcie EDEN, gdyż z założenia jest on projektem demonstracyjnym, a zatem system i technologie wypracowane w nim będą sprawdzone i zweryfikowane podczas demonstracji odpowiednio nastawionych na zagrożenia biologiczne, chemiczne oraz radiologiczne – podkreśla Aneta Michalkiewicz.

W przedsięwzięciu uczestniczy 36 podmiotów z 15 krajów Unii Europejskiej, co czyni go jednym z najbardziej ambitnych w historii Wspólnoty. Przede wszystkim są to służby, których zadaniem będzie zmierzenie się z zagrożeniem. Oprócz nich także organa administracji, jednostki naukowe, czy przedsiębiorstwa różnej wielkości.

Wspólny projekt rozpoczął się 1 września 2013 i zaplanowany jest na 3 lata. Jego wynikiem będą rozwiązania sprzyjające koordynacji potencjalnych działań w dziedzinie wspólnej walki z największymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa publicznego. Realizacja obejmuje nie tylko rozpoznanie i przyswojenie charakterystycznych dla poszczególnych krajów procedur, ale również sprawdzenie ich w praktyce.

Dlatego też w ramach programu zaplanowano ćwiczenia, które pokażą dotychczasowe osiągnięcia i pozwolą zlokalizować niedoskonałe elementy systemu. Najbliższe odbędą się już 13-15 kwietnia w Polsce. W rzeczywistych warunkach przeprowadzona zostanie seria różnych scenariuszy związanych z zagrożeniami radiologicznymi i wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.