Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IDEF 2015: Roketsan dla Polski

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 07 maja 2015

Podczas targów w Stambule przedstawiciele koncernu Roketsan ujawnili ofertę współpracy obronnej z Polską.

Na IDEF Roketsan zaprezentował bezzałogową wieżę dla pojazdów lądowych (posadzoną na podwoziu licencyjnie produkowanego gąsienicowego transportera opancerzonego FNSS M113), uzbrojoną w dwie poczwórne wyrzutnie śmigłowcowe 70-mm pocisków rakietowych Cirit. Są one naprowadzane na cel przy użyciu wysuwanego z pojazdu masztu z głowicą obserwacyjną i podświetlaczem laserowym.

Roketsan bardzo uważnie śledzi toczące się polskie postępowania na zakupy nowoczesnego sprzętu wojskowego. Przedstawiciele tureckiego przedsiębiorstwa bardzo często odwiedzają Polskę, nawiązując kontakty z polskimi odpowiednikami. W ciągu ostatnich kilku miesięcy gościli m.in. w WITU, PGZ, WZU, WZL 2 i HSW.

Turcy pochwalili się na IDEF opracowaniem nowego systemu rakietowego, spełniającego wymogi polskiego programu WR-300 Homar (Homar w WP w 2018, 2015-03-05). Przedstawiciele przedsiębiorstwa nie mogli ujawnić szczegółów, ponieważ projekt nadal jest uznawany jako tajny przez turecki Podsekretariat Przemysłu Zbrojeniowego SSM. Więcej informacji na ten temat będzie podane do wiadomości pod koniec sierpnia.

Roketsan jest producentem pocisków Hisar-O, stanowiących uzbrojenie rozwijanego obecnie z Aselsanem jako integratorem, rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej Hisar/Hisar-A (Forteca) średniego zasięgu

Turcy są zainteresowani współudziałem w programie Narew (Narew dla PGZ?, 2014-12-11; Polska Narew?, 2014-05-08). Roketsan jest producentem pocisków Hisar-O, stanowiących uzbrojenie rozwijanego obecnie z Aselsanem jako integratorem, rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej Hisar/Hisar-A (Forteca) średniego zasięgu (nazewnictwo tureckiej armii może być mylące, to odpowiednik polskiego bliskiego zasięgu).

Roketsan jest partnerem TAI, z którym wspólnie chcą zaproponować T129 ATAK w programie polskiego śmigłowca bojowego Kruk, następcy Mi-24 (IDET 2015: Polskie porozumienia z TAI, 2015-05-06; Rusza przetarg na śmigłowce uderzeniowe, 2014-07-08). Turcy ujawnili, że toczyli rozmowy w kwestii poszukiwania współpracy polskich przedsiębiorstw przy potencjalnej produkcji 70-mm kierowanych laserowo pocisków Cirit (Dziryt) oraz przeciwpancernych pocisków kierowanych Mizrak-U (UMTAS/L; Oszczep).

Turcy ujawnili, że toczyli rozmowy w kwestii poszukiwania współpracy polskich przedsiębiorstw przy potencjalnej produkcji 70-mm kierowanych laserowo pocisków Cirit oraz ppk Mizrak-U (UMTAS/L), które miałyby zostać uzbrojeniem oferowanego Polsce w ramach programu Kruk śmigłowca bojowego T129 ATAK

Roketsan chce dzielić się zarówno produkcją, jak i pracami rozwojowymi nad uzbrojeniem, podkreślał rozmówca RAPORT-wto z ramienia przedsiębiorstwa. W przeciwieństwie do konkurentów nasze rozwiązania mają znikomą liczbę czarnych pudełek, do których nasz partner nie uzyskuje dostępu, dodał. Poinformował również, że pociski Cirit mogą być wykorzystywane przez planowane polskie bojowe platformy bezzałogowe (bbsl).

Na IDEF Roketsan zaprezentował bezzałogową wieżę dla pojazdów lądowych (posadzoną na podwoziu licencyjnie produkowanego gąsienicowego transportera opancerzonego FNSS M113), uzbrojoną w dwie poczwórne wyrzutnie śmigłowcowe 70-mm pocisków rakietowych Cirit. Są one naprowadzane na cel przy użyciu wysuwanego z pojazdu masztu z głowicą obserwacyjną i podświetlaczem laserowym. To rozwiązanie tureckie przedsiębiorstwo zaproponowało HSW.

Roketsan oferuje systemy naprowadzania do bomb lotniczych: 250-funtowej Mk 81 i 500-funtowej Mk 82, pod ogólną nazwą Teber (Topór). Debiutowały one na IDEF. Mają zasięg 2-28 km, CEP 50 poniżej 3 m, mogą razić cele poruszające się z prędkościami do 110 km/s / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Warto dodać, że pocisk Cirit o zasięgu 8 km z głowicą oraz silnikiem rakietowym wykonaną z niewrażliwych materiałów wybuchowych i pędnych, jest już zintegrowany z śmigłowcami T129 ATAK (IDEF 2013: T129 ATAK w maju?, 2013-05-10), AH-1W Cobra i EC635, jak też samolotami AT-802 Archangel (Pierwsza partia pocisków Cirit dla ZEA, 2014-05-06). Co więcej, Turcy podpisali umowę z MBDA Deutschland o integracji pocisku ze śmigłowcami bojowymi EC665 Tiger.

Roketsan oferuje też systemy naprowadzania do bomb lotniczych: 250-funtowej Mk 81 i 500-funtowej Mk 82, pod ogólną nazwą Teber (Topór). Debiutowały one na IDEF. Przedstawiciel przedsiębiorstwa przyznał, że choć planowano zaoferować je Siłom Powietrznym, to jednak nie spełniają one specyficznych polskich wymagań, które – jak dodał – są opracowane pod kątem jednego możliwego dostawcy (Uzbrojenie dla polskich F-16, 2015-02-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.